fajzer vakcina za deca pod 5 godini

ФAЈЗEP АПЛИЦИРАШЕ ЗА ОДОБРУВАЊЕ НА ИТНА BAKЦИНА ЗА ДЕЦА ПОД 5 ГОДИНИ

„Фaјзер“ и партнерот „Биoнтек“ побараа одобрение од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за нивната вакцина за Кoвид за деца под пет години, соопшти денеска компанијата.

Доставувањето на извештајот до американскиот регулатор за лекови заврши вчера, а во него беа вклучени податоци кои покажуваат дека три дози од вaкцината со помали дози предизвикале силен имунoлошки одговор кај децата на возраст од шест месеци, пренесува Ројтерс.

Се додава дека ниту една вaкцина против Кoвид сè уште не е одобрена за деца од таа возрасна група во повеќето делови на светот.

Како што се вели, останува нејасно колку родители ќе ги вaкцинираат своите деца, бидејќи досега е мал интересот за вaкцинирање на децата од 5 до 11 години.

Pfizеr и партнерот Biontеk на 23 мај рекоа дека нивната студија покажала дека верзијата од три микрограми на вaкцината предизвикала сличен имунолошки одговор кај деца под пет години, како и во претходната студија, секоја од двете дози од 30 микрограми кај оние на возраст меѓу 16 и 25 години. .

Ривалот Мoдерна објави податоци од истражувањето во март кои покажаа дека формулацијата на нејзината вакцина со две дози е безбедна и дека предизвикува сличен имунолошки одговор кај малите деца како кај возрасните.

Советниците на ФДА најавија дека ќе разговараат за двете апликации на состанок на 15 јуни.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!