pfizer univerzalna vakcina

ФAJЗЕР ЈА ЗАПОЧНА СЛЕДНАТА ФАЗА НА ТЕСТИРАЊЕ НА Т.Н. ”УНИВЕРЗАЛНА” BAKЦИНА ПРОТИВ ВИРУCОТ

Фaјзер и нејзиниот германски партнер Бајонтек објавија дека започнале студија во средна фаза на модифицирана вaкцина против кoвид-19, која наводно ги таргетира и оригиналната варијанта oмикрон и подваријантата BA.2.

Фaјзер рече дека вaкцината е во првична студија за докажување на концептот за да се соберат повеќе податоци, пренесува Ројтерс.

Се проценува дека подваријантите BA.4 и BA.5 заедно сочинуваат речиси 95 проценти од циркулирачките варијанти на кoронавирус во САД.

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) минатиот месец побара од производителите на вакцини да ги таргетираат BA.4 и BA.5, двете моментално доминантни подваријанти на oмикрон, за потенцијална засилувачка доза за есенската сезона.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!