lancester intervju na ukrainci

ФАШИСТИТЕ ОД АЗОВ УБИВААТ САМО ЦИВИЛИ, ДА НЕ БЕА РУСИТЕ ЌЕ УМРЕВМЕ ОД ГЛАД – СВЕДОЧАТ УКРАИНЦИТЕ НА АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР (ВИДЕО)

Патрик Ланкастер, независен новинар и ветеран на американската морнарица, е во Мариупол, Украина, за да известува за бруталните конфликти што се случуваат на теренот.

Ланкастер е еден од ретките новинари кои зборуваат англиски што известуваат за војната додека патуваат со бунтовниците од ДНР и ЛНР и руските трупи, но тој ги охрабрува луѓето да ги следат новинарите од двете страни за разлика од западните „мејнстрим“ медиуми кои пропагираат само една страна.

Извештајот објавен во вторникот покажува дека граѓаните на Мариупол опишуваат блиска фабрика за која се тврди дека е окупирана од озлогласената Азовска бригада, неонацистичка единица која се бори заедно со украинската војска.

Еден човек рекол дека бил погоден речиси двапати од снајпер, а на прашањето за кого се борел снајперистот рекол „Азов“.

Откако Ланкастер сугерираше дека снајперистот можеби мислел дека се работи за непријателска војска, човекот објаснил дека ја носел облеката што се гледа на видеото и дека тие „пукаат во цивили“.

„Тие не пукаат во војската, туку само во цивили“, додаде човекот. „Тие ги елиминираат цивилите. Тие се вистински фашисти“.

Друг човек со кој разговараше Ланкастер повтори дека снајперистите во градот биле „нацисти“, велејќи: „Украинските нацисти пукаат, тие само убиваат луѓе. Тие убиваат цивили, жени, мажи, сè.“

Погледнете го видеото на следниот линк:

https://banned.video/watch?id=624c99b7580ec2525f214ac0

Запрашан да објасни пред камерата кои се борците од Азов, човекот рече: „Тие ги собраа сите националисти, некои се дури и од затвор. Тие им плаќаат добри пари и убиваат луѓе без причина“.

Кога Ланкастер им рекол на локалното население дека американските и европските медиуми тврдат дека Русија уништува градови и убива луѓе, човекот од своето искуство рекол: „Русија воопшто не пука во луѓето“.

Во овој момент до камерата се приближила расплакана жена и му рекла на новинарот дека, да нема руска помош, ќе бидат гладни и жедни, како и повеќето деца во градот.

Жена и маж, најверојатно нејзиниот сопруг, изјавиле дека „украинските“ тенкови им го уништиле домот.

Како што тоа често го прави, Ланкастер им дозволи на неколку граѓани да достават пораки до своите најблиски ширум светот кои би можеле да го погледнат видеото.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!