украински лажни вести фатени на дело

ФАТЕНИ НА ДЕЛО! ЖЕНАТА КОЈА НАВОДНО Е ПОВРЕДЕНА ВО РУСКИ НАПАД НЕКОЛКУ ДЕНОВИ ПОТОА ПОЗИРА СО ПУШКА! НЕ Ѝ Е НИШТО!

Фотографијата која ги преплави речиси сите западни „мејнстрим“ медиуми по првиот ден од „руската специјална операција“ во Украина и зад која се крена огромна прашина, се чини дека сепак е едноставно наместена, односно лажна!

Најпрвин се мислеше дека се работи за стара фотографија, сликана уште на крајот на 2018 година и тоа во Русија, по експлозијата на гас во Магнитогорск која усмрти десетици лица.

Ова тврдење не можеше да се потврди, но сомнежот дека се работи за наместена фотографија, на која се гледа необична боја на крвта на лицето на оваа жена, остана и понатаму. Многу Твитер корисници тврдеа дека се работи за шминка или обичен сок од грозје.

Сите сомнежи, се чини дека ги поништи последната фотографија, на која јасно се гледа истата жена, овојпат позирајќи со оружје в рака и на која таа изгледа сосема добро. Се претпоставува дека жената е припадник на украинските единици за Територијална одбрана и повторно се докажува дека про-украинската пропаганда, по којзнае кој пат, се служи со ширење на лажни вести.

Тоа, секако, не значи дека во овој судир не страда цивилното население, но тоа во голем дел страда и од парамилитантните украински неонацисти, а помош добива токму од специјалните чеченски единици, за што веќе пишувавме вчера.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!