fauci merki

ФАУЧИ: ДА МОЖАМ ДА ГО ВРАТАМ ВРЕМЕТО ЌЕ ВОВЕДЕВ ПОСТРОГИ МЕРКИ

Кoвид Началникот на Белата куќа рече дека требало да изврши притисок за построги ограничувања многу порано во пандемијата.

Високиот американски советник за корoнавируc Ентони Фаучи рече дека ако можеше да се врати во минатото, ќе воведе построги ограничувања (заклучувања) на почетокот на избувнувањето на хистеријата на кoрона.

За време на интервјуто за The Hill во понеделникот, Фаучи беше запрашан што тој и другите здравствени службеници би можеле да направат поинаку ако можат да го вратат времето назад, на што тој одговори: „многу работи“.

„Да го знаев во 2020 година она што го знам сега, ќе постапевме многу поинаку, бидејќи тогаш не бевме сигурни за многу работи“, рече тој, додавајќи дека „ќе имаше многу, многу построги ограничувања“.

Фаучи објасни дека „подмолната природа на ширењето во заедницата“ требало да предизвика „многу поголема тревога“, истакнувајќи дека експертите во тоа време „не разбрале целосно“ дека асимптоматските поединци сè уште можат да го пренесат вируcот на други.

„Сега знаеме, две и пол години подоцна, дека 50 до 60% од преносите се случуваат од некој без симптоми“, продолжи тој.

Додека советникот за здравство во Белата куќа оттогаш одобри голем број мерки за задржување, како што се заклучување и задолжително носење маски, неговиот првичен одговор на пандемијата беше попригушен, повикувајќи ги Американците да не паничат. Фаучи сега е гласен поборник за носење маски, во согласност со неодамнешните федерални упатства, иако тој изјави за Хил дека само „висококвалитетни“ и „добро прилагодени“ маски можат да го спречат ширењето на вирусот.

„Во моментов, ние сме многу, многу јасни дека маските работат за да го спречат стекнувањето и преносот. Но, треба да добиете маска со висок квалитет. И двете за кои знаеме дека се со висок квалитет се N95 и KN95“, рече тој.

Сепак, ниту кажува ниту некој прашува за написот во Nature, каде јасно се става до знаење дека носењето на маска за лице е штетно по здравјето!!!

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!