ФАУЧИ СИ ПОДНЕЛ ОСТАВКА ПОРАДИ СТРАВ ОД ИСТРАГА?!

ФАУЧИ СИ ПОДНЕЛ ОСТАВКА ПОРАДИ СТРАВ ОД ИСТРАГА?!

Д-р Ентони Фаучи во понеделникот објави дека ќе поднесе оставка од функцијата директор на Националниот институт за алергија и заразни болести (НИАИД) откако помина повеќе од половина век во владата, што ги натера Републиканците да го преиспитаат неговиот тајминг по неговиот наводно криење на вистината за време на пaндемијата на кoвид 19.

Во декември, Фаучи, исто така, ќе ја загуби улогата на шеф на Лабораторијата за имунорегулација на NIAID и главен медицински советник на претседателот Џо Бајден, велејќи дека сака „да го продолжи следното поглавје од својата кариера“. Републиканците веруваат дека Фаучи ја напушта владата поради можноста републиканците да ја преземат контролата врз Претставничкиот Дом во ноември.

„Д-р Фаучи погодно поднесува оставка од својата позиција во декември пред републиканците во Претставничкиот дом да имаат можност да го повикаат на одговорност за уништувањето на нашата земја во последните три години“, твитна републиканскиот претставник Енди Бигс од Аризона, додавајќи дека Фаучи ќе одговара без разлика дали останува или не останува на јавна функција. „Овој тип е кукавица.“

Фаучи го привлече националното внимание за време на пaндемијата KOBИД-19, вклучително и признавањето дека мора да се „застане“ наспроти тврдењата на поранешниот претседател Доналд Трамп поврзани со KOBИД во на јавноста и „заради зачувување на мојот сопствен интегритет“.

Е-поштата од Фаучи откриена преку Законот за слобода на информации покажаа дека тој рече дека „типичната маска што ја купувате во аптека не е навистина ефикасна во спречувањето на вирусот“, дури и кога мандатите за маски беа вообичаени на национално ниво долги временски периоди.

Републиканскиот сенатор Ренд Пол од Кентаки, кој имаше повеќе јавни расправии со Фаучи, во понеделникот вети дека ќе спроведе „целосна истрага за потеклото на пaндемијата“ без оглед на претстојното заминување на Фаучи.

„[Фаучи] ќе биде побаран да сведочи под заклетва во врска со какви било дискусии во кои учествувал во врска со истекувањето од лабораторијата“, напиша Пол на Твитер.

Поранешниот советник во Белата куќа, Келијан Конвеј, тврди дека Фаучи, кој рече дека KOBИД-19 нема да биде целосно елиминиран, не носел маска на приватни состаноци во Белата куќа.

Мерцедес Шлап, поранешен директор за комуникации во Белата куќа за време на Трамп, твитна дека „не е случајно“ што Фаучи го избрал датумот за пензионирање во декември „веднаш откако републиканците ќе го вратат Домот и веднаш ќе планираат надзор над нашиот одговор на пaндемијата и неговото финансирање на лабораторијата во Вухан“.

Фаучи ги помина изминатите 38 години како директор на НИАИД, првпат служеше за време на администрацијата на претседателот Роналд Реган и на крајот за вкупно седум претседатели, за време на мноштво заразни болести, вклучувајќи ХИВ/СИДА, вирусот Западен Нил, напади на антракс, пандемски грип, разни закани од птичји грип, ебола и Зика.

„Ми беше цел живот да ја водам НИАИД, извонредна институција, толку многу години и низ толку многу научни и јавно здравствени предизвици“, рече Фаучи во изјавата објавена во понеделникот, додавајќи дека тој не се пензионира, туку ќе продолжи да ја унапредува науката и јавното здравје и да биде ментор на следната генерација.

„Многу сум горд на нашите многубројни достигнувања. Работев – и научив од – безброј талентирани и посветени луѓе во мојата сопствена лабораторија, во НИАИД, во НИХ и пошироко. Кон нив ја изразувам мојата постојана почит и благодарност.

Во изјавата, Бајден рече дека најпрвин тесно соработувал со Фаучи како потпретседател за одговорот на Зика и ебола, сметајќи дека Фаучи е „посветен јавен службеник и стабилна рака со мудрост и увид, изработени во текот на децении во првите редови на некои од нашите најпознати опасни и предизвикувачки кризи на јавното здравје“.

„Кога дојде време да се изгради тим кој ќе го води нашиот одговор на KOBИД-19 – всушност, во еден од моите први повици како новоизбран претседател – веднаш го замолив д-р Фаучи да ја продолжи својата служба како мој главен медицински советник за да се справи со Кризата KOBИД-19 со која се соочи нашата нација“, се вели во соопштението.

„Во таа улога, бев во можност да му се јавам во секој час од денот за негов совет додека се справувавме со оваа пaндемија што се случува еднаш во генерација. Неговата посветеност на работата е непоколеблива, и тој тоа го прави со неспоредлив дух, енергија и научен интегритет“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!