fejsbuk novosti

ФЕЈСБУК ГИ ОТСТРАНУВА ОПЦИИТЕ ЗА СПОДЕЛУВАЊЕ ВЕРСКИ И ПОЛИТИЧКИ ОПРЕДЕЛУВАЊА КАКО И СЕКСУАЛНАТА ОРИЕНТАЦИЈА

Фејсбук ќе ја отстрани опцијата корисниците да ги споделуваат своите верски и политички определби, како и нивната сексуална ориентација на нивниот профил, промена која ќе стапи на сила на почетокот на декември.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Во моментов, корисниците можат да додаваат информации за нивните политички и религиозни ориентации, како и за нивната сексуална ориентација на Facebook, но социјалната мрежа става крај на тоа.

Фејсбук објасни дека оваа идна промена ќе овозможи платформата да стане полесна за навигација и користење.

Како дел од нашите напори да ја олесниме навигацијата и користењето на Facebook, отстрануваме неколку полиња за профили:

  • Религиозни ставови,
  • Политиички ставови и
  • Сексуална ориентација

– вели портпаролот во соопштението.

Испраќаме известувања до луѓето кои ги пополниле овие полиња, информирајќи ги дека овие полиња ќе бидат отстранети. Оваа промена не влијае на нечија способност да ги сподели овие информации за себе на друго место на Facebook.

Додека Фејсбук, една од првите доминантни социјални мрежи, им овозможи на корисниците да прикажуваат широк опсег на информации на својата страница, поновите социјални мрежи се одлучија за минималистички пристап, со кратки биографии за корисниците.

Ремонтот доаѓа бидејќи повеќе платформи од Силиконската долина се обидуваат да ги освежат своите производи во услови на мрачна економска прогноза. Минатата недела Мета, компанијата која е сопственик на Фејсбук и Инстаграм, отпушти околу 11.000 работници, 13 отсто од својата работна сила.

Другите платформи исто така се соочуваат со пресврт.

Твитер, кој неодамна премина во рацете на Илон Маск, радикално го промени системот за верификација на оваа платформа, нудејќи ”сини беџови” на корисниците за 8 долари месечно.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!