fejsbuk instagram

ЛУДИЛО! ФЕЈСБУК И ИНСТАГРАМ ЌЕ ДОЗВОЛАТ ПОВИКУВАЊЕ НА CMPТ ЗА РУСИТЕ И ПУТИН

Мета платформата ќе им овозможи на корисниците на Фејсбук и Инстаграм во некои земји да повикуваат на насилство против Русите и руските војници во контекст на украинската инвазија. Оваа информација беше споделена во интерните мејлови на компанијата до кои дојде Ројтерс, што претставува привремена промена во политиката на говор на омраза.

Компанијата за социјални медиуми, исто така, привремено дозволува соопштенија за смрт на рускиот претседател Владимир Путин или белорускиот претседател Александар Лукашенко во земји како Русија, Украина и Полска, според серија интерни мејлови испратени до модераторите на содржината.

Овие повици за смрт на еден лидер на држава ќе бидат дозволени само доколку не содржат други мети или имаат два индикатора за кредибилитет, како локација или метод, се наведува во еден од мејловите за неодамнешната промена на правилата на компанијата за насилство и поттикнување на истото.

Во мејловите се наведува дека повиците за насилство врз Русите се дозволени кога објавата јасно зборува за инвазијата на Украина. Тие рекоа дека повиците за насилство врз руските војници се дозволени бидејќи се користеле како застапници на руската војска и рекоа дека тоа нема да важи за воените заробеници.

Привремените промени во политиката се однесуваат на Летонија, Литванија, Естонија, Полска, Словачка, Унгарија, Романија, Русија и Украина.

Минатата недела Русија соопшти дека го забранува Фејсбук во земјата како одговор на ограничувањата за пристап на руските медиуми до платформата. Москва се справи со технолошките компании со ограничување на нивната работа во земјата за време на нејзината инвазија на Украина, која ја нарекува „специјална операција“.

Многу големи платформи за социјални медиуми најавија нови ограничувања на содржината поврзана со конфликтот, вклучително и блокирање на руските државни медиуми РТ и Спутник во Европа.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!