sajber napad finska

ФИНЦИТЕ ЈА ОБВИНУВААТ РУСИЈА ЗА ПОСТОЈАНИТЕ САЈБЕР НАПАДИ – ДЕНЕС ПАДНА СТРАНАТА НА ФИНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Финскиот парламент во вторникот соопшти дека неговата веб-страница била изложена на сајбер напад.

„Има напад на одбивање на услугата на надворешната веб-страница на парламентот“, се вели во соопштението на Собранието.

Нападот започна околу 14:30 часот (11:30 по Гринич), забавувајќи или целосно оневозможувајќи го пристапот до страницата.

Неколку часа подоцна се уште нема официјална потврда кој стои зад инцидентот.

„Парламентот презема чекори за ограничување на нападот“, се вели во соопштението.

Финската новинска агенција STT беше цел на сајбер напад на крајот на јули, ограничувајќи ја дистрибуцијата на вести и слики на неколку дена.

Во април, веб-страниците на финското Министерство за одбрана и владата беа исто така изложени на слични сајбер напади, но нивните проблеми беа брзо решени.

Финската безбедносно-разузнавачка служба (SUPO) во мај предупреди дека „Русија има волја“ да влијае на процесот на аплицирање на Финска во НАТО и дека „се очекуваат различни обиди да се спречи тоа“.

Директорот на SUPO Анти Пелтари оцени дека земјата ќе се соочи со „сè поголем број“ сајбер-напади.

Нападите со одбивање на услугата „се обидуваат да остават впечаток дека општеството е парализирано, но тие не се во состојба да предизвикаат вистинско уништување“, рече Пелтари во април.

Во меѓувреме, руската хакерска мрежа Killnet, ја хакираше и веб-страната на американскиот производител на ХИМАРС, Lockheed Martin.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!