(ФОТО) АКО ОВА НЕ Е НАЦИЗАМ... РОМКИ ВО ЛВОВ ВРЗАНИ ЗА СТОЛБОВИ СО ОБОЕНИ ЛИЦА

(ФОТО) АКО ОВА НЕ Е НАЦИЗАМ… РОМКИ ВО ЛВОВ ВРЗАНИ ЗА СТОЛБОВИ СО ОБОЕНИ ЛИЦА

Шокантни фотографии од Роми врзани за столбови од Лавов вирално се шират по социјалните мрежи.

На фотографијата се гледаат неколку Ромки кои се врзани за столб со обоени лица во центарот на градот.

Врзувањето за електрични столбови во Украина е пракса од кога започна војната, а најчесто тоа им се прави на лица кои краделе леб и основни продукти за да преживеаат.

Украинските милитанти неретко им ги спуштаат панталоните на „крадците“, а потоа ги удираат со стап.

Од Украина пристигнаа вознемирувачки информации дека на овој начин биле злоставувани и голем број недолжни жени од ромска националност.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!