ФОТОГРАФИИТЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ПАЛАТА ВО ШРИ ЛАНКА КОЈА БЕШЕ ЗАЗЕМЕНА ОД ГРАЃАНИТЕ ДАВААТ ОДГОВОРИ НА СИТЕ ПРАШАЊА (ФОТО)

ФОТОГРАФИИТЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ПАЛАТА ВО ШРИ ЛАНКА КОЈА БЕШЕ ЗАЗЕМЕНА ОД ГРАЃАНИТЕ ДАВААТ ОДГОВОРИ НА СИТЕ ПРАШАЊА (ФОТО)

Граѓаните на Шри Ланка во понеделникот ја обиколија претседателската плата, која досега беше ексклузивен домен на пребеганиот претседател на оваа банкротирана земја.

Тие со ентузијазам ја испробаа широката разновидност на опрема за вежбање во приватната теретана на претседателската палата, кревајќи тегови и трчајќи по лентите за трчање во објектот.

За многумина кои патуваа во преполни возови и автобуси надвор од главниот град Коломбо, ова беше прв пат да видат толку величенствена резиденција.

Структурата од колонијалното време е неверојатна, со веранди со веранди, кадифни дневни соби и пространи спални соби, градинарски базен и негувани тревници.

Во саботата, илјадници жители на Шри Ланка се спуштија на резиденцијата во гнев против претседателот Готабаја Рајапакса, кого го обвинуваат за невиден економски колапс што ги загрози животите на 22 милиони луѓе од оваа нација.

Ги превртеле бариерите, а потоа ги поплавиле тревниците за да влезат и да ја окупираат резиденцијата.

Два дена подоцна, луѓето продолжија да пристигнуваат, се собираа како туристичка атракција, се восхитуваа на сликите внатре, некои дури и лежејќи на креветите натрупани со перници.

Прогледнете го базенот и теретаната.

„Гледаме како тие уживаа во луксузниот живот овде додека луѓето се мачеа надвор.

Нашите семејства страдаат без храна,“ рече еден од демонстрантите.

Настаните доведоа до тоа двајцата лидери да се согласат да се повлечат – Рајапакса, кој оттогаш не е виден во јавноста, рече дека ќе ја напушти функцијата во среда. Премиерот Ранил Викремесинге рече дека ќе замине веднаш штом опозициските партии се договорат за влада на единство.

Трпението на луѓето е при крај, а кризата предизвика недостиг од гориво, лекови, храна и гас за готвење.

Неколку километри подалеку, официјалната резиденција на премиерот, позната како Храмови на дрвјата, исто така беше прегазена од демонстранти.

Распеани толпи се собраа околу човек кој свири на клавир внатре, додека други се собраа околу друштвената игра Кар или спиеја на преполнетите софи. Надвор луѓето готвеа ориз и кари, нудејќи им слободно на минувачите.

„Ако мислат дека можат да се вратат после ова, можат само да сонуваат. Ја уништија државата и веќе немаат право да бараат гласови од народот,“ завршува еден од демонстрантите.

Секоја идеја за тоа што може да се направи во една потполно обесправена, дискриминирана и осиромашена балканска држава, сега преплавена со протести на незадоволство е само случајна…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!