zalihi na zapadno oruzje

ФРАНЦУСКИ МОНД: ЗАЛИХИТЕ НА ЗАПАДНОТО ОРУЖЈЕ СЕ ПРИ КРАЈ

Додека борбите во Украина продолжуваат – подолго отколку што очекуваше Западот – залихите на западно оружје се намалуваат, вклучувајќи го и американското, пишува француски „Монд“. Пентагон ги зголемува нарачките, но нема да биде лесно да се компензира за огромните количини оружје и опрема што Америка и нејзините сојузници „великодушно“ ги испраќаат во Киев со месеци.

Првичните прогнози дека Русија нема да може долго да издржи „сама против сите“ се покажаа како неточни на неколку нивоа: ниту Русија е сама, ниту целиот свет е против неа, а прашањето „до кога можеме да издржиме“ се повеќе го прашува самиот Запад.

Темпото на испорака на оружје за Украина е од клучно значење за да се спротивставиме на руската армија, но „залихите на муниција се трошат со молскавична брзина“, предупреди Кусти Салм од естонското Министерство за одбрана.

Претставен како прв конфликт со „висок интензитет“ од крајот на Студената војна, конфронтацијата меѓу Русите и Украинците троши огромни материјални ресурси. На пример, во екот на борбите, Русите истрелаа до 60.000 гранати дневно, а Украинците до 20.000. Порталот „Орикс“ тврди дека од 24 февруари руската армија „изгубила повеќе од 1.500 тенкови или половина од својот активен арсенал“, додека украинските загуби, како што велат, се „помалку документирани“, но наведуваат дека загубите на Киев се „исто така значајни“.

И покрај тоа, „честа“ да ја подигне руската специјална воена операција во Украина на ниво на „конфликт со висок интензитет“ му припаѓа на Западот, кој, според францускиот весник, „нашироко ги отворил своите арсенали, пред се Америка, која обезбедува две третини од воената помош“.

Од 24 февруари, Пентагон официјално испорача повеќе од милион гранати во Киев: 924.000 калибар 155 mm, 125.000 калибар 120 mm итн., а истиот принцип важи и за преносното оружје како што се противтенковски ракети, беспилотни летала итн.

Американските резерви се исцрпени

Ставот на Западот го сумираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој ги повика членките на алијансата да продолжат да и помагаат на Украина бидејќи, како што наведе, „сите ќе платат висока цена ако и се дозволи на Русија да победи“.

Сепак, многумина веќе ја плаќаат цената. Западните резерви се намалуваат, а опремата е на критично ниво, пишува „Монд“.

„Американските залихи достигнуваат минимални нивоа потребни за воено планирање и обука“, предупредува Марк Кансијан од Центарот за стратешки и меѓународни студии (CSIS) со седиште во Вашингтон.

Според неговите зборови, САД му доставиле на Киев третина од резервите на ракети „копје“ и „стингер“, a залихите на ракети ГМЛРС, кои се користат за опремување на ракетните фрлачи HIMARS, кои се од голема корист за Украинците, исто така се недоволни.

„За да и помогне на Украина, Америка ги исцрпи сопствените резерви на оружје“, потврдија истражувачите на Центарот за нова американска безбедност, исто така од Вашингтон.

Иако претседателот Бајден ја најавува својата несмалена поддршка за Киев, гласовите на републиканците – особено по преземањето на Претставничкиот дом – стануваат се погласни и погласни, велејќи дека „нема да потпишат бланко чекови за Украина“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!