ГЕРМАНИЈА ПОД РИЗИК ОД МАСОВНИ НЕМИРИ! - СЛУЖБЕНИК ЗА БЕЗБЕДНОСТ

ГЕРМАНИЈА ПОД РИЗИК ОД МАСОВНИ НЕМИРИ! – СЛУЖБЕНИК ЗА БЕЗБЕДНОСТ

Протестите за ограничувањата поради Кoвид-19 ќе изгледаат како „детска роденденска забава“ во споредба со она што претстои, вели висок германски функционер за безбедност.

Германија би можела да се соочи со масовни немири оваа есен, а протестите поради енергетската криза би можеле да бидат киднапирани од екстремисти, изјави регионалниот шеф на агенцијата за домашна безбедност на земјата.

Стефан Крамер, кој ја предводи BfV во покраината Тирингија, рече дека Германија мора да биде подготвена за можноста „легитимните“ протести за енергетските и економските кризи да бидат „инфилтрирани од екстремисти“.

Тој за радиодифузерот ZDF во средата изјави дека може да се очекуваат демонстрации поради „недостигот на гас, проблеми со енергија, тешкотии во снабдувањето, можна рецесија, невработеност, но и растечката сиромаштија до средната класа“.

„Екстремистите“ кои би можеле да ги киднапираат протестите ги вклучуваат таканаречените „странични мислители“ кои се собраа против ограничувањата на кoронавирусот за време на пандемијата и десничарските активисти кои веќе го разбрануваа расположението на социјалните мрежи во последниве месеци, рече Крамер.

Ако таквите сценарија се остварат, „најверојатно ќе се соочиме со масовни протести и немири“, предупреди официјалниот претставник.

Поради „Ковид-19“ и економските последици од санкциите на ЕУ кон Русија поради конфликтот во Украина, „имаме работа со многу емотивизирано, агресивно, идно-песимистичко расположение во општеството, чија доверба во државата, нејзините институции и политичките актери е полна со огромни сомнежи“, објасни тој.

„Ова многу емотивно и експлозивно расположение лесно може да ескалира“, рече шефот за безбедност, додавајќи дека ако се случи тоа, судирите што ги виде Германија за време на пандемијата за споредба „веројатно ќе се чувствуваат повеќе како детска роденденска забава“.

Според официјалниот претставник, ќе биде потребно ефикасно управување со кризи и соработка меѓу политичките сили од сите страни на спектарот за да се избегне она што тој го нарече „жешка есен“.

Но, најважниот фактор за избегнување на немири и одржување на социјалниот мир треба да биде враќањето на довербата на Германците во властите, додаде тој.

Крамер, исто така, ги советуваше луѓето „да размислат внимателно на кои протести и демонстрации ќе им се придружат или подобро да се држат настрана од нив за да не ги поддржуваат непријателите на демократијата“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!