mark bushman

ГЕРМАНСКИ МИНИСТЕР ЗА ПРАВДА: МАСКИТЕ ЌЕ СЕ ВРАТАТ НО НЕМА ДА ИМА КАРАНТИН И ЗАТВОРАЊЕ НА УЧИЛИШТАТА

Германците наскоро ќе мора да носат маски за лице на затворени јавни места за наводно да го забават ширењето на KOBИД-19. Сепак, нема да се вратат заклучувањата, затворањето училишта или полицискиот час, изјави министерот за правда, Марко Бушман.

Во интервју за националниот весник Морген пост, Бушман рече дека додека летниот бран на KOBИД-19 стивнува, владата подготвува одговор на „нападот“ во есен и зима. Една од главните политики би била да се направат задолжителни маски во затворени јавни простори.

„Ефективноста на маските за поединци во затворен простор е неспорна“, рече Бушман. „Затоа некаква форма на носење маски во затворени простории дефинитивно ќе игра улога во нашиот концепт. Веќе работиме со барањата за маски на локалниот јавен превоз“.

Бушман – член на либералните Слободни демократи во германската коалиција против заклучување и затворање училишта – рече дека коалицијата се согласила дека заклучувањето и затворањето на училиштата повеќе не се соодветни мерки и дека таквите мерки ќе ги копираат „кинеските услови“ што не сака да ги дозволи .

„Сметам дека се неприфатливи високите ментални и социо-психолошки ефекти, а да не зборуваме за последиците по образованието на младите“, рече Бушман. „Цела генерација ученици и студенти имаа камен околу вратот.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!