zelenski e problem

ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО КИЕВ: ЗЕЛЕНСКИ Е ПРОБЛЕМ

Политиката на Владимир Зеленски за преземање и контролирање на владата предизвикува голема загриженост во Германија, пишува германскиот весник Цајт (Die Zeit), повикувајќи се на владини претставници и коментари на експерти.

Во овој момент, главната грижа на Берлин е Зеленски да ја искористи својата позиција за да ја консолидира сопствената моќ, се наведува во изданието.

Уставот веќе му гарантира на Зеленски силна позиција во политичкиот апарат, но тој лично се обидува да ги зајакне институциите на моќ кои зависат од него, смета еден од експертите.

Според Цајт, снабдувањето со оружје за Украина исто така станало друг проблем. Берлин стравува од неразумни акции на Киев, на пример, употреба на германско оружје за напади на руска територија, пишува весникот.

Во материјалот се наведува дека Зеленски и претходно постојано ги нервирал политичарите, кршејќи ги дипломатските протоколи и попречувајќи билатерални средби. Поради ова, украинската влада во Германија е споредувана со „панкерски одред“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!