ГЛАВНИОТ ИНВЕСТИТОР ЗАД РУСКАТА BAKЦИНА „СПУТНИК 5“ ХОСПИТАЛИЗИРАН СО ГИЛИЈАН-БАРЕ СИНДРОМ - ПОЗНАТА НЕСАКАНА РЕАКЦИЈА НА BAKЦИНИТЕ ЗА KOBИД 19

ГЛАВНИОТ ИНВЕСТИТОР ЗАД РУСКАТА BAKЦИНА „СПУТНИК 5“ ХОСПИТАЛИЗИРАН СО ГИЛИЈАН-БАРЕ СИНДРОМ – ПОЗНАТА НЕСАКАНА РЕАКЦИЈА НА BAKЦИНИТЕ ЗА KOBИД 19

Олигархот и главниот инвеститор зад руската „вaкцина“ Спутник V беше хоспитализиран со синдром Гилијан-Баре, што е позната несакана реакција на вaкцините за Кoвид19.

„Анатолиј Чубаис (67) им кажа на пријателите дека верува дека боледува од ретко имуно нарушување, Гилен-Баре синдром, болест предизвикана од имунолошкиот систем кој го оштетува периферниот нервен систем. „Тој мисли дека тоа е болест“, извор близок до Чубаис изјави за Ројтерс: „Лекарите велат дека го нашле на време“.

Гилијан-Баре синдромот е невролошко нарушување при кое имунолошкиот систем ги напаѓа сопствените ткива на периферниот нервен систем. Симптомите може да се развијат за неколку часа до неколку недели. За време на акутната фаза, нарушувањето може да биде опасно по живот, при што околу 15% од луѓето развиваат слабост на мускулите за дишење и според тоа, потребна е механичка вентилација. Некои се засегнати од промените во функцијата на автономниот нервен систем, што може да доведе до опасни абнормалности во отчукувањата на срцето и крвниот притисок.

Инаку, Чубаис кој е поранешен висок функционер и советник на рускиот претседател Владимир Путин, ја напушти Русија по почетокот на специјалната воена операција во Украина, несогласувајќи се со официјалната политика на Кремљ и ја напушти земјата.

Мејнстрим медиуми како британски Тајмс, секако и потполно очекувано, не го сметаат синдромот Гилијан-Баре како предизвикан од вaкцината, туку шпекулираат дека се работи за можно труење од страна на агентите на Москва.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!