vonredna sostojba nujork

ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛУВАЊЕ?! БАЈДЕН ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЊУЈОРК ПОРАДИ СНЕГ

БАФАЛО, Њујорк (ВАБЦ) – Претседателот Џо Бајден одобри федерална вонредна состојба за 11 окрузи во Њујорк, откако историските нивоа на снег го затрупаа регионот во текот на викендот.

Невремето постави државен рекорд за најмногу снежни врнежи во период од 24 часа, а во некои делови на округот Ери паднаа повеќе од 1,8 метри снег.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Според податоците на Националната метеоролошка служба, до 13 часот во неделата најголеми врнежи се забележани во Орчард Паркот, домот на Бафало Билс, каде наврнале 2 метри снег.

Следуваа Атол Спрингс со 1,93 метри, Хамбург со 1,87 метри и Природен мост со 1,83 метри.

Декларацијата за вонредна состојба на претседателот го овластува Одделот за домашна безбедност, Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА), да ги координираат сите напори за помош при катастрофи за погодените жители.

Окрузите опфатени со декларацијата се Катараугус, Чаутаукуа, Ири, Џенезе, Џеферсон, Левис, Нијагара, Онеида, Освего, Св. Лоренс и Вајоминг.

„Му благодарам на претседателот Бајден што веднаш го одобри нашето барање за прогласување вонредна состојба и за нашето континуирано силно партнерство, како и на сенаторот Шумер за неговата помош во обезбедувањето помош за њујорчаните“, рече гувернерката Кети Хочул во изјавата во понеделникот. „Мојот тим и јас ќе продолжиме да работиме деноноќно за да ги зачуваме сите безбедни, да им помогнеме на заедниците да го откопаат и да го обезбедат секој последен долар за обнова и опоравување од оваа невидена, рекордна, историска зимска бура.“

Многу бизниси во најтешко погодените области останаа затворени, но автопатите беа повторно отворени, а забраните за патување беа укинати во многу области, иако снежните наноси се очекуваше да предизвикаат проблеми во понеделник наутро во некои делови од државата кои беа главно поштедени во претходните кругови.

„Ова беше историска бура. Без сомнение, ова е за во книга за рекорди“, рече Хочул на брифингот во неделата.

Снег почна да паѓа во четвртокот во градовите јужно од Бафало. До саботата, Националната метеоролошка служба забележа 196 см во Орчард парк и 182 см во Природниот мост, селце во близина на Вотертаун на источниот крај на езерото Онтарио.

Хочул рече дека тимовите ги проверуваат жителите на парковите за мобилни домови во области каде што има доволно снег за потенцијално да ги покрие покривите.

Поради обилните снежни врнежи, неделниот фудбалски натпревар помеѓу Бафало Билс и Кливленд Браунс беше преместен во Детроит.

На Њујорк не му се непознати обилните снежни наноси, кои се предизвикани од студениот воздух кој ја собира влагата од потоплата вода (од езерото) и потоа ја ослободува во појаси снег што ги разнесува ветрот над земјата.

Невремето овој месец е најлошото во државата од ноември 2014 година, кога некои заедници јужно од Бафало беа погодени од 2 метри снег во текот на три дена, уривајќи покриви и ги заробувајќи ги возачите во некои делови од Њујорк.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!