lgbt protest vo turcija

БРАВО!!! ГОЛЕМИ ПРОТЕСТИ ВО ТУРЦИЈА ЗА ЗАБРАНА НА ЛГБТ ГРУПИ И АКТИВНОСТИ

Илјадници демонстранти во Истанбул излегоа на улиците во неделата барајќи забрана на ЛГБТ групите и активностите. Демонстрантите тврдат дека собрале повеќе од 150.000 потписи барајќи нови закони за блокирање на пропагандата што продира во социјалните медиуми, стриминг услугите, уметноста и спортот.

Додека ЛГБТ групите ја критикуваа канцеларијата на гувернерот дека не ги заштитила граѓаните од „омраза и насилство“, еден демонстрант ја повика владата „да ги спаси децата од оваа нечистотија“.

Маршот „Grand Family Reunion“ беше најголемиот од ваков вид во Турција бидејќи ЛГБТ парадите се забранети во земјата од 2015 година.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!