GOOGLE НЕ ЈА ДОЗВОЛУВА АПЛИКАЦИЈАТА НА ТРАМП TRUTH SOCIAL ВО PLAY STORE

GOOGLE НЕ ЈА ДОЗВОЛУВА АПЛИКАЦИЈАТА НА ТРАМП TRUTH SOCIAL ВО PLAY STORE

Truth Social, официјалната апликација за социјални медиуми на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговите поддржувачи, е забранета од Play Store на Google поради повеќе сериозни „прекршувања на политиката“, изјави технолошкиот гигант за Axios во вторникот.

Извршниот директор на Truth Social и поранешен калифорниски конгресмен Девин Нунес јавно се пожали на наводното доцнење на Google во одобрувањето на апликацијата, прашувајќи се гласно што може да потрае „толку долго“ и велејќи им на корисниците дека вклучувањето на платформата за апликации за Android зависи „од Google“. Сепак, Google преку портпарол тврдеше дека Truth Social е виновна за доцнењето, бидејќи сепак требаше да поправи неколку извонредни „прекршувања на политиките на стандардите“.

„Да се ​​има ефективни системи за да се ублажи содржината генерирана од корисниците е услов од нашите услови за користење за која било апликација да биде објавена на Google Play“, објасни портпаролот, додавајќи дека Truth Social одговори „признавајќи ги нашите повратни информации и велејќи дека работиме на решавање на овие прашања“.

Додека Truth Social има банери со „чувствителна содржина“ кои спречуваат некои објави кои би можеле да се сметаат за навредливи, Google очигледно го доведе во прашање одбивањето на платформата да ги отстрани заканите за насилство, дури и оние изразени како реторичко средство.

Распоредот на Truth Social е оптоварен со финансиски и регулаторни прашања, вклучително и истрага на Комисијата за хартии од вредност на компанијата за специјална намена Digital World Acquisitions Corp, која требаше да ја земе компанијата во јавност.

Трамп беше отстранет од сите мејнстрим платформи на социјалните медиуми во јануари 2021 година, откако беше обвинет за поттикнување насилство меѓу неговите поддржувачи по немирите во Капитол на 6 јануари. Додека размислува за враќање на изборите во 2024 година, само Илон Маск – кој се чини дека се откажа од купувањето на Твитер – предложи дека би испратил добредојде за поранешниот претседател назад на платформата.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!