makron alzir

ХИТ НА МРЕЖИТЕ! МАКРОН ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА АЛЖИРЦИТЕ НА УЛИЦА, А ТИЕ ГО ПЦУЈАТ И ПЛУКААТ (ВИДЕО)

За време на посетата, францускиот претседател повика на „нов пакт“ со Алжир и изрази надеж дека двете земји ќе можат „понизно да се осврнат на минатото“.

Емануел Макрон, францускиот претседател, се соочи со свирежи од толпата за време на неговата посета на Алжир оваа недела. Во виралното видео, објавено на 27 август, претседателот може да се види во градот Оран.

Може да се види како Макрон им мавта на луѓето собрани во центарот на Оран и им вели „Благодарам!“ пред да влезе во неговиот автомобил.

Публиката, сепак, не реагирала топло: според мрежата ФрансИнфо, некои извикувале „надвор!“, „Како е Брижит?“, „еб* се!“ и „Франција нас не јаде“, додека толпата извикуваше „еден два три, да живее Алжир!“

Посетата доаѓа откако минатата година ескалираа тензиите меѓу Париз и Алжир, предизвикани од сугестијата на Макрон дека африканската нација не постоела пред француската колонизација. Тој исто така рече дека нема да има „никакво покајание или извинување“ за француската власт над Алжир.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!