solc nato

ХИТ: ШОЛЦ ВЕЛИ ДЕКА НАТО НИКОГАШ НЕ ПРЕТСТАВУВАЛ ОПАСНОСТ ЗА РУСИЈА

Олаф Шолц почна да дава изјави кои како да се подготвени за Владимир Зеленски. Германската канцеларка во Берлин, одговарајќи на прашања на граѓаните за време на отворената куќа, изјави дека Северноатлантската алијанса никогаш не претставувала закана за Русија.

Тој додаде дека предлогот на рускиот претседател Владимир Путин за повторно започнување на дискусијата за контрола на вооружувањето меѓу НАТО и Соединетите Американски Држави наишол на позитивен одговор. Шолц тврди дека немало вистински причини за влошување на ситуацијата во Украина.

Тој изјави дека разговарал со претседателот на Русија, како и многу други.

„На една тема, многу јасно му кажав на Путин, како што знаете и вие, дека прашањето за членството на Украина во НАТО не е на дневен ред“, подвлече Шолц.

Тој истакна дека по разговорот со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, имал впечаток дека можело да има начин да се реши загриженоста што може да се појави во врска со хипотетичкото членство во НАТО.

Специјална воена операција во Украина

На 24 февруари рускиот претседател Владимир Путин го објави почетокот на воената операција за демилитаризација на Украина. Обраќајќи им се на сограѓаните, тој рече дека околностите „бараат решителна и итна акција“, бидејќи републиките во Донбас се обратија до Москва за помош. Путин истакна дека целта на операцијата е „да се заштитат луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. За ова, според неговите зборови, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“ и да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства над цивилите“ во Донбас.

Министерството за одбрана на Русија редовно нагласува дека руската армија не изведува никакви удари врз градовите во Украина: воената инфраструктура е оневозможена со средства со висока прецизност.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!