ХИТЛЕР БИ БИЛ СРЕЌЕН: ГЕРМАНИЈА ПЛАНИРА ДА ВОВЕДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ МАСКИ СЕКОЈА ГОДИНА, ОД ОКТОМВРИ ДО ВЕЛИГДЕН

ХИТЛЕР БИ БИЛ СРЕЌЕН: ГЕРМАНИЈА ПЛАНИРА ДА ВОВЕДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ МАСКИ СЕКОЈА ГОДИНА, ОД ОКТОМВРИ ДО ВЕЛИГДЕН

Карл Лаутербах, германскиот министер за здравство, препорача доброволно носење маски во затворени простории и посочи дека може да се вратат построги правила. Во меѓувреме, истражувањата сугерирале дека оние кои ја имале најраната верзија на oмикрон може да бидат ранливи на реинфекција.

Германскиот министер за здравство во петокот препорача Германците сè уште да носат маски на затворени јавни места, иако тоа засега би било на доброволна основа.

Сепак, тој посочи дека земјата треба повторно да се подготви за построги правила за кoронавируcот како што се приближуваат зимските месеци.

Што точно рече?

Лаутербах рече дека земјата ќе треба да усвои нови правила за зимскиот период, споредувајќи ги со усвојувањето на „зимски гуми“ наместо летни.

Оваа референца е на законот што бара возачите да возат со специјални зимски гуми во периодот од октомври до Велигден. Потегот дојде како одговор на извештајот на веб-страницата на германскиот весник „Велт ам Зонтаг“. Се вели дека владата размислува за правило кое ќе го направи задолжително носењето маски во затворени простории на јавни места во истиот период.

Пред да се олабават регулативите за кoронавируcот во Германија на почетокот на оваа година, задолжително беше да се носат маски на затворени јавни места како што се супермаркетите. Луѓето во оваа „лулка на нацизмот“ кои користат јавен превоз сè уште се обврзани со закон да ги покриваат устата и носот.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!