И ПОКРАЈ ПРИТИСОЦИТЕ НА ЗЕЛЕНСКИ, АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШНЕЛ ОСТАНУВА НА СВОЈОТ СТАВ ДЕКА УКРАИНА НАМЕРНО ГИ КОРИСТИ ЦИВИЛИТЕ КАКО ЖИВ ШТИТ

И ПОКРАЈ ПРИТИСОЦИТЕ НА ЗЕЛЕНСКИ, АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШНЕЛ ОСТАНУВА НА СВОЈОТ СТАВ ДЕКА УКРАИНА НАМЕРНО ГИ КОРИСТИ ЦИВИЛИТЕ КАКО ЖИВ ШТИТ

Извештајот за кршењето на хуманитарното право од Украина беше заснован на „обемна истрага“, тврди невладината организација.

Амнести интернешенел во петокот соопшти дека стои зад извештајот во кој го обвини Киев дека ги загрозува цивилите со поставување на своите воени средства во училиштата и станбените области. Истрагата го навлече гневот на украинската влада и претседателот Владимир Зеленски.

Невладината организација „целосно стои на нашето истражување“, изјави генералниот секретар Агнес Каламар за новинската агенција АФП во изјава испратена по е-пошта. Таа, исто така, се огласи на Твитер за да изјави дека нејзината организација стои „на страна на сите жртви. Непристрасно“ и ги нападна оние што таа ги нарече „толпи на социјалните медиуми и тролови“ што ги „напаѓаат“ истрагите на Амнести.

Ова се нарекува воена пропаганда, дезинформација. Ова нема да ја наруши нашата непристрасност и нема да ги промени фактите.

Претходно, Зеленски ја обвини невладината организација дека ја префрла „одговорноста од агресорот на жртвата“, мислејќи на Русија и Украина, соодветно. Претседателот изјави дека секој извештај што ги поистоветува дејствата на „жртвата и агресорот“ на „некој начин“ не може „да се толерира“.

Извештајот, кој беше објавен во четвртокот, го обвини Киев за „јасно кршење на меѓународното хуманитарно право“, бидејќи документира дека Украина ја става својата војска блиску до цивилната инфраструктура, со што ги става во опасност животите на цивилите. Конкретно, невладината организација соопшти дека пронашла докази за актуелна или претходна воена активност во 22 од 29 училишта што ги посетила во Украина меѓу април и јули.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба рече дека целта на невладината организација е да создаде „лажна рамнотежа меѓу криминалецот и неговата жртва“. Москва одговори на извештајот велејќи дека постојано изјавувала дека украинските трупи користат цивили како „човечки штит“ и наодите на Амнести само го потврдуваат тоа.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги имплементира договорите од Минск, дизајнирани да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Пјотр Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!