ILON MASK TVITER

ИЛОН МАСК: ДОГОВОР СО ТВИТЕР Е МОЖЕН САМО АКО ДОКАЖАТ КОЛКУ ВИСТИНСКИ СМЕТКИ, А КОЛКУ БОТОВИ ПОСТОЈАТ

Илон Маск рече дека ако Твитер може да го обезбеди својот метод на земање примероци од 100 сметки и може да потврди дека тие сметки се реални, неговиот договор од 44 милијарди долари за купување на компанијата треба да продолжи според неговите првични услови.

Меѓутоа, ако нивните поднесоци се покажат дека се материјално лажни, тогаш не“, напиша Маск на Твитер.

Тој направи и анкета помеѓу корисниците на социјалната мрежа, прашувајќи ги дали се помалку од 5 проценти од профилите на Твитер се лажни/ботови. Над 64% од корисниците сметаат дека нивниот број е поголем.

Како одговор на корисник на Твитер кој праша дали американската SEC (Комисија за вредности и берза) ги истражува „сомнителните тврдења“ на компанијата, Маск на Твитер напиша „Добро прашање, зошто не?“.

Твитер одби да го коментира твитот кога го контактираа медиумите.

Твитер го отфрли тврдењето на Маск дека бил измамен да потпише договор за купување на социјалната мрежа, велејќи дека тоа е „неверојатно и спротивно на фактите“.

Маск поднесе контра тужба на 29 јули, зголемувајќи ја својата правна битка против социјалната мрежа поради нејзината понуда да се повлече од аквизицијата од 44 милијарди долари.

Сега се зависи од способноста на Твитер да обезбеди доказ за вистински нарачки, бидејќи постои шанса Елон Маск со тој доказ да го рестартира купувањето според веќе договорениот систем.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!