aleks dzons

ИЛОН МАСК ОДБИ ДА ЈА ОДБЛОКИРА СМЕТКАТА НА АЛЕКС ЏОНС! А СЛОБОДА НА ГОВОРОТ?!

Сепак, Илон Маск не е „апсолутист на слободата на говорот“. Тој одби да ја врати сметката на конзервативниот коментатор Алекс Џонс.

Во петокот, Маск рече дека некои од претходно забранетите сметки ќе бидат вратени. Реактивирана е сметката од сатиричната веб-страница Бабилон Би, како и комичарката Кети Грифин и профилот на Доналд Трамп.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Еден корисник на Твитер му рекол на Маск да го врати Алекс Џонс!!!

Маск рече „Не“.

Џонс, кој еднаш негираше дека пукањето во училиштето во Сенди Хук се случило и оттогаш се извини, беше забранет од Твитер во 2018 година поради „навредливо однесување“.

Одговорот имплицира дека Маск планира некои говорни параметри за Твитер. Истиот ден, милијардерот напиша на Твитер:

„Новата политика на Твитер е слобода на говор, но не и слобода на дофат. Негативните/твитови со омраза ќе бидат максимално отстранети и демонетизирани. Нема да најдете твит освен ако конкретно не го побарате, што не се разликува од остатокот на Интернет.

Не е јасно што подразбира Маск под „демонетизиран“, со оглед на тоа што корисниците на Твитер не заработуваат од реклами.

Рекламите, пак, го сочинуваат најголемиот дел од приходите на самиот Twitter. Минатата година рекламите сочинуваа 89% од приходите.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!