ilon mask nafta gas

ИЛОН МАСК: СВЕТОТ МОРА ДА ПРОДОЛЖИ ДА КОРИСТИ НАФТА И ГАС ИЛИ ЦИВИЛИЗАЦИЈАТА ЌЕ ПРОПАДНЕ

Транзицијата кон обновливи извори на енергија е една од најтешките задачи со кои се соочува планетата и може да потрае неколку децении, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск, за новинарите во понеделникот. Тој истакна дека светот мора да продолжи да вади нафта и гас за да ја одржи цивилизацијата, а во исто време да продолжи да развива одржливи извори на енергија.

„Реално, мислам дека треба да користиме нафта и гас на краток рок, бидејќи во спротивно цивилизацијата ќе пропадне“, рече Маск за време на енергетската конференција во Норвешка, додавајќи дека тој не е оној што ги „демонизира“ фосилните горива. Во исто време, „мора да имаме јасен пат кон одржлива енергетска иднина“.

Запрашан дали Норвешка треба да продолжи со дупчење за нафта и гас, Маск рече: „Мислам дека некои дополнителни истражувања се оправдани во овој момент.

„Еден од најголемите предизвици со кои светот некогаш се соочил е транзицијата кон одржлива енергија и одржлива економија…за што ќе бидат потребни неколку децении за да се заврши“, додаде тој.

Бизнисменот, исто така, истакна дека производството на енергија од ветер на брегот во Северното Море, во комбинација со стационарни батерии, може да стане клучен извор на енергија. „Тоа може да обезбеди силен, одржлив извор на енергија во зима“, предложи Маск.

Во март, милијардерот ја повика Европа да се врати на нуклеарната енергија, како и да го зголеми производството на нафта и гас за да го неутрализира влијанието на Русија. И покрај повиците на Маск, на Европа веројатно ќе и требаат години за да ги рестартира своите нуклеарни централи, кои беа постепено укинати низ целиот континент во корист на т.н. зелена агенда.

Исто така, Маск на својот Твитер профил напиша дека „Колапсот на населението поради ниска стапка на наталитет е многу поголем ризик за цивилизацијата од глобалното затоплување.“

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!