italianski mikrobilog

ИТАЛИЈАНСКИ МИKPOБИOЛOГ – ”ПОВЕЌЕТО ЛУЃЕ КОИ УМИРААТ ОД KOBИД СЕ BAKЦИHИPAHИ”

Италијанскиот микробиолог Андреа Крисанти се спротивстави на официјалниот наратив дека невaкцинираните имаат поголема веројатност да умрат од кoвид отколку вaкцинираните. Тој, исто така, го критикуваше недостатокот на транспарентност на податоците од клиничките студии за вaкцинацијата.

Лажната вест дека претежно невaкцинирани луѓе умираат од ковид повторно се разоткри во Италија. Италијанскиот микробиолог Андреа Крисанти не се двоумеше околу ова, во една неодамнешна телевизиска програма.

Во текот на изминатите неколку месеци, Крисанти откриваше сè повеќе информации за политичкото управување со кризата кoвид, како и за меѓународниот развој на пандемијата, објави ByoBlu.

На 2 февруари 2022 година, Крисанти ги толкуваше најновите достапни податоци на ТВ-шоуто La7 L’ariachetira: „Вчерашните 437 смртни случаи не потсетуваат дека повеќето од нив се вaкцинирани луѓе. Бидејќи бројот на невaкцинирани луѓе кои умираат на одделението за интензивна нега е 20 или 30 на ден. Ова е видливо и од податоците што ги презентираше ISS пред неколку дена“.

Крисанти ги критикуваше и маските во шоуто. Тој рече дека маските не функционираат многу на отворено.

Со оглед на претстојната одлука за укинување на „Зелената пропусница“ за вaкцинираните по трет пат, микробиологот ја критикуваше и нетранспарентноста на податоците од клиничките студии. Затоа што досега требаше да знаеме дали третата доза заштитува или не; фармацевтските компании треба да имаат податоци. „Но, едноставно не знаеме“, се пожали Крисанти.

Крисанти е многу критичен кон Светската здравствена организација. Според Крисанти, „насоките на СЗО беа целосно погрешни, неверојатен пример за некохерентност… Нивните бирократи беа далеку од проблемот и далеку од науката“.

Професор по микробиологија на Универзитетот во Падова, тој претходно беше професор по молекуларна паразитологија на Imperial College во Лондон. Најпознат е по развојот на генетски конструирани комарци со цел да ја намали нивната репродукција или способност да пренесуваат болести како што е маларијата.

Крисанти е претседател на научниот комитет на програмата на ЕУ – Марија Кири, I-Move, и советуваше за прашања поврзани со безбедноста на генетски модифицираните инсекти за Европската управа за безбедност на храна.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!