uslovi za vlez vo italija

ИТАЛИЈА ГИ УКИНУВА СИТЕ ПРАВИЛА ПОВРЗАНИ СО KOBИД ЗА ВЛЕЗ ВО ЗЕМЈАТА

Италија во понеделникот (30-ти мај) објави дека го отповикува барањето за да се покаже доказ за вaкцинација за KOBИД-19, неодамнешно закрепнување или негативен тест пред да влезе во земјата.

Министерството за здравство соопшти дека барањето за прикажување на „Зелената пропусница“ за влез во Италија „нема да биде продолжено“ кога ќе истече во вторник (31 мај).

Италија беше првата европска земја која беше погодена од новиот кoронавируc на почетокот на 2020 година и имаше некои од најстрогите ограничувања, вклучително и обврската за сите работници да го покажат зелениот пасош.

На 15 јуни истекува и условот за носење маска на места кои сè уште подлежат на ова правило, но владата се чини помалку решена целосно да даде зелено светло, со разговори за укинување на мерките за јавни места како што се кината и театрите, но оставајќи ја таа мерка за јавниот превоз.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!