ИТАЛИЈА НАСКОРО БИ МОЖЕЛА ДА ЗАТВОРИ НАД ПОЛОВИНА МИЛИОН РАБОТНИ МЕСТА

ИТАЛИЈА НАСКОРО БИ МОЖЕЛА ДА ЗАТВОРИ НАД ПОЛОВИНА МИЛИОН РАБОТНИ МЕСТА

Италија е изложена на ризик да загуби до 582.000 работни места поради енергетската криза и како резултат на економскиот пад, објавија во неделата националните медиуми, повикувајќи се на студија на Здружението на Конфедерацијата на индустријалци.

Според наодите, ако цената на гасот остане на сегашното ниво (просекот за август беше 235 евра за мегават-час), италијанската економија ќе се намали за 2,2% следната година и земјата ќе изгуби до 383.000 работни места во 2022 година – 2023 година.

Меѓутоа, ако цената достигне 298 евра за мегават-час, нивото предвидено врз основа на тековните цени на гасот, Италија би можела да претрпи пад на БДП од 3,2 отсто и да изгуби стотици илјади работни места.

Според аналитичарите, доколку Русија целосно го прекине снабдувањето со гас од октомври, на Италија би можеле да и недостасуваат околу 8% (6,4 милијарди кубни метри) од гасот што и е потребен за да ја задоволи побарувачката, земајќи ги предвид достапните алтернативни резерви и резерви. Таквиот недостиг може да доведе до масовно затворање на бизниси и индустрии во земјата.

Италија се потпира на увоз за речиси 75% од нејзината потрошувачка на енергија. На почетокот на оваа година увезуваше 40 отсто од гасот од Русија, но во јули руските набавки паднаа на 25 отсто поради санкциите. На почетокот на овој месец, Италија загуби голем дел од снабдувањето од Русија кога Газпром го запре протокот на гасоводот Северен тек 1 поради технички проблеми. Италијанскиот министер за економија Даниеле Франко неодамна предупреди дека нето трошоците за увоз на енергија на Италија може да се удвојат до 100 милијарди евра оваа година, или 3% од БДП.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!