ИЗЈАВА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА НА РУСИЈА ПО ПОВОД ОБВИНУВАЊАТА НА РЕЖИМОТ ВО КИЕВ ЗА НАВОДНО УБИСТВО НА ЦИВИЛИ ВО БУЧА

ИЗЈАВА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА НА РУСИЈА ПО ПОВОД ОБВИНУВАЊАТА НА РЕЖИМОТ ВО КИЕВ ЗА НАВОДНО УБИСТВО НА ЦИВИЛИ ВО БУЧА

„Министерството за одбрана на Руската Федерација ги отфрла обвинувањата на режимот во Киев за наводно убиство на цивили во место Буча, Киевската област

Сите фотографии и видеа објавени од режимот во Киев, кои наводно сведочат за некакви „злосторства“ на руските војници во градот Буча, Киевската област, се уште една провокација.

За време кога оваа населба беше под контрола на руските вооружени сили, ниту еден локален жител не претрпе никакви насилни дејствија. Руски војници доставија и издадоа 452 тони хуманитарна помош во населените места во регионот на Киев.

Цело време додека градот беше под контрола на руските вооружени сили, а уште повеќе потоа, до денес, во Буча, локалните жители слободно се движеа низ градот и користеа мобилни комуникации.

Поаѓањето од градот Буча не беше блокирано. Сите локални жители имаа можност слободно да ја напуштат населбата во северна насока, вклучително и кон Република Белорусија. Во исто време, јужните предградија на градот, вклучително и станбените области, деноноќно беа гранатирани од украински војници од артилерија од голем калибар, тенкови и повеќекратни ракетни лансирни системи.

Посебно сакаме да забележиме дека сите руски единици целосно се повлекоа од Буча уште на 30 март, ден по личната рунда преговори меѓу Русија и Украина во Турција.

Покрај тоа, на 31 март, градоначалникот на градот Буча, Анатолиј Федорук, во својата видео порака потврди дека во градот нема руски војници, но не спомна ниту еден локален жител застрелан на улиците со врзани раце.

Затоа, не е изненадувачки што сите таканаречени „докази за злосторства“ во Буча се појавија дури на четвртиот ден, кога во градот пристигнаа службениците на Службата за безбедност на Украина и претставници на украинската телевизија.

Посебно загрижува фактот што сите тела на луѓе чии слики ги објави режимот во Киев, по најмалку четири дена, не се стврднати, немаат дамки карактеристични за лешеви и а крвта во раните не се згрутчила.

Сето ова непобитно потврдува дека фотографиите и видео снимките од Буча се уште една продукција на режимот во Киев за западните медиуми, како што беше во Мариупол со породилиштето, како и во други градови,“ се вели во руското соопштение.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!