ИЗРАЕЛСКА СТУДИЈА ПОКАЖА ДЕКА ЧЕТВРТАТА ДОЗА ОД BAKЦИHATA „ШТИТИ“ САМО МЕСЕЦ ДЕНА!

ИЗРАЕЛСКА СТУДИЈА ПОКАЖА ДЕКА ЧЕТВРТАТА ДОЗА ОД BAKЦИHATA „ШТИТИ“ САМО МЕСЕЦ ДЕНА!

Четвртата доза од вaкцината за кoронавирус на Фaјзер нуди краткорочно „зајакнување на заштитата од инфекција“ кое почнува да исчезнува по само четири недели, според новата студија спроведена во Израел.

Студијата, објавена во New England Journal of Medicine во вторникот, покажа дека ефикасноста против инфекција во четвртата недела по втората дополнителна инјекција била пониска од заштитата поставена по третата доза на вaкцината. После тоа, заштитата драстично опаѓа по осум недели.

Истражувачите заклучија дека „овие наоди укажуваат дека заштитата од потврдена инфекција брзо исчезнува“.

Сепак, според студијата, заштитата од тешки болести не се намалувала шест недели по четвртата инјекција. Но, истражувачите објавија дека „потребен е поголем мониторинг за да се процени заштитата на четвртата доза од тешка болест во долги временски периоди“.

Студијата се фокусираше на возрасни на возраст од 60 години и постари и испитуваше 1,25 милиони вaкцинирани луѓе во Израел од 10 јануари до 2 март, кога варијантата oмикрон беше доминантен вид.

Студијата доаѓа само една недела откако американската Администрација за храна и лекови одобри дополнителна дополнителна инјекција (четврта доза) на корoнавирус за Американци на возраст од 50 и повеќе години, најмалку четири месеци по нивната трета доза, наведувајќи го слабеењето на заштитата од претходните вaкцинирања.

За својата одлука, агенцијата цитираше податоци од Израел кои покажуваат „зголемени нивоа на неутрализирачки антитела против СAРС-КoВ-2, вклучувајќи делтa и oмикронски варијанти, две недели по втората дополнителна доза во споредба со 5 месеци по првата доза“.

Водечкиот експерт за заразни болести, Ентони Фaучи, за време на брифингот за вести во вторникот рече дека „дополнителните инјекции штитат од сериозни болести, хоспитализација, па дури и смрт“ – но тој внимаваше да не ја спомнува стапката на инфекција од кoронавирусот.

Извор: usnews.com

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!