ЈАВНО ЌЕ СЕ ОБЈАВУВААТ ДОКАЗИ ЗА ЦЕНЗУРАТА И ДОГОВОРОТ МЕЃУ ГОЛЕМИТЕ ТЕХНОЛОШКИ КОМПАНИИ И ВЛАДИТЕ ОКОЛУ KOBИД-19

ЈАВНО ЌЕ СЕ ОБЈАВУВААТ ДОКАЗИ ЗА ЦЕНЗУРАТА И ДОГОВОРОТ МЕЃУ ГОЛЕМИТЕ ТЕХНОЛОШКИ КОМПАНИИ И ВЛАДИТЕ ОКОЛУ KOBИД-19

Во интервјуто за емисијата „Unfiltered“ на Фокс њуз со Ден Бонгино, државниот обвинител на Мисури, Ерик Шмит, рече дека над 45 функционери во администрацијата на Бајден го прекршиле „фундаменталното право на слобода на говор дадено од Бог“ што е во согласност со Првиот амандман.

Во март, Шмит и државниот обвинител на Луизијана, Џеф Ландри, поднесоа тужба во која се наведува дека договор меѓу федералната влада и компаниите за социјални медиуми за цензурирање на одредено изразување. Судијата во случајот нареди сведочење на највисоките претставници на администрацијата, вклучително и д-р Ентони Фаучи и поранешната прес-секретарка на Белата куќа Џен Псаки.

„Важно е да се направи чекор назад и да се признае дека Првиот амандман штити нашето основно, од Бога дадено право да се изразуваме, правото да изразиме мислење, дури и ако некому тоа не му се допаѓа“, рече Шмит за време на интервјуто. „Тоа е она што го прави првиот амандман.“

„Ќе ги добиеме овие искази пред камера“, му рече Шмит на Бонгин, додавајќи дека сведочењето е „важен дел од нашиот случај за да докажеме дека владата всушност е вклучена во нелегални активности со Биг Тех“. Тој додаде: „Ќе направиме се што можеме за да ги изнесеме во јавноста“.

Давајќи најнови информации за тужбата, Шмит рече: „Еве што знаеме досега. Како прво, за време на КОВИД, знаеме дека високи функционери на Фејсбук му праќале пораки на главниот медицински службеник на Соединетите држави, велејќи: „Еј, ја отстранивме таа содржина, што друго можеме да направиме?“ Знаеме и дека имаше посебен портал создаден за Биг Тех со влада чија функција беше да ги „укинува“ луѓето и, знаете, да ги деплатформира“.

Тој рече дека Биг Тех-от и федералната влада имале „неделни состаноци за цензура“.

„Најмалку четириесет и пет луѓе од администрацијата на Бајден беа во постојана комуникација со овие платформи за социјални медиуми за цензурирање и потиснување на говорот“, рече Шмит.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!