jp morgan

ЈП МОРГАН – ВО АМЕРИКА ДОАЃА НЕШТО ”МНОГУ ПОЛОШО” ОД РЕЦЕСИЈАТА

Банката од Волстрит издаде страшно предупредување за американската економија.

Шефот на банкарскиот гигант од Волстрит, JPMorgan Chase, Џејми Дајмон, ги предупреди инвеститорите за веројатноста за пад на американската економија, велејќи дека на хоризонтот може да биде „нешто полошо“ од тешка рецесија.

Според извештајот на Yahoo Finance во саботата, Димон забележал дека економијата е „силна“ додека билансите на деловните субјекти и потрошувачите се „во добра форма“. Банкарот, сепак, посочи дека на хоризонтот има „олујни облаци“, вклучително и зголемување на цената на нафтата и повисоки каматни стапки.

„Кога прогнозирате, треба да размислувате поинаку. Стапки, квантитативно олеснување (QT), нафта, Украина, војна, Кина“, рече Димон. „Ако требаше да ставам шанси: меко слетување 10%. Потешко слетување, блага рецесија, 20%, 30%. Тешка рецесија, 20%, 30%. А можеби и малку повисоко од 20% до 30%. Би било погрешно да се каже „еве ја мојата прогноза за еден бод“, објасни тој.

Минатиот месец, Димон предупреди дека геополитичките тензии, зголемената инфлација, падот на довербата на потрошувачите и неизвесноста за тоа колку Федералните резерви ќе ги зголеми каматните стапки, во комбинација со конфликтот во Украина, веројатно ќе имаат негативно влијание врз глобалната економија некогаш во иднина.

Претходно во јуни, шефот на најголемата американска банка ги повика Американците да се подготват за економски “ураган”.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!