juzna korea vo nato

ЈУЖНА КОРЕЈА МУ СЕ ПРИДРУЖИ НА НАТО ВО САЈБЕР ОДБРАНАТА

Јужна Кореја стана првата азиска членка на Кооперативниот центар за вонредност на НАТО за сајбер одбрана (CCDCOE), објави во четвртокот тамошната новинска агенција Јонхап.

Во соопштението цитирано од медиумите, Националната разузнавачка служба на Сеул (НИС) рече дека планира „да ги зајакне нашите капацитети за сајбер одговор од светска класа со зголемување на бројот на нашиот персонал испратен во центарот и проширување на опсегот на заедничка обука“. ”

Пристапувањето на Јужна Кореја во CCDCOE го зголеми бројот на членки на 32, од кои 27 се членки на НАТО, кои се нарекуваат земји спонзори. Кореја и четири други членки надвор од блокот предводен од САД придонесуваат за учесниците.

Според NIS, Јужна Кореја аплицирала да се приклучи на CCDCOE во 2019 година и оттогаш учествува во активностите на центарот – вклучително и воените игри за сајбер одбрана Locked Shields – две последователни години од 2020 година.

Коментирајќи го приемот во групата, разузнавачката агенција во Сеул истакна дека „сајбер заканите предизвикуваат голема штета не само на поединци, туку и на одделни нации, како и на транснационално ниво“, поради што „блиската меѓународна соработка“ е од клучно значење.

Со седиште во главниот град на Естонија, Талин, CCDCOE е основана во 2008 година како одговор на масовниот сајбер напад врз естонските државни мрежи во 2007 година – нешто што властите на земјата брзо ја обвинија Русија. Официјални лица во Талин, сепак, подоцна признаа дека немаат убедливи докази кои би го вклучиле Кремљ.

На својата веб-страница, CCDCOE вели дека нејзината мисија е „да ги поддржи земјите-членки и НАТО во обединета интердисциплинарна експертиза за истражување, обука и вежби за сајбер-одбрана кои покриваат области на фокусирање на технологијата, стратегијата, операциите и правото“. Групата е посветена на „поттикнување на соработката на нациите со истомисленици“, и сојузниците на НАТО и партнерите кои не се членки на НАТО. ”

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!