izvadete gi maskite i disete slobodno

КАКОВ ЦАР! ГУВЕРНЕРОТ НА ФЛОРИДА РОН ДЕ САНТИС ИМ НАРЕДИ НА УЧЕНИЦИТЕ ДА ГИ ИЗВАДАТ МACKИТЕ И ДА ПРЕСТАНАТ СО KOBИД ТЕАТАРОТ (ВИДЕО)

Гувернерот на Флорида Рон ДеСантис во средата предупреди група средношколци кои носат маски, велејќи им да престанат со „театарот на KOBИД“ и им кажа да ги извадат маските, и покрај настанот во Флорида за каде што Центарот за контрола и превенција на болести (СDC) сè уште препорачува носење маски во затворен простор.

На видеото направено од WFLA News, ДеСантис може да се види како оди кон говорникот на Универзитетот во Јужна Флорида, каде што гувернерот требаше да објави ново финансирање на образованието за сајбер безбедност. Зад говорницата стоеше ред од неколку студенти кои носеа маски за лице.

„Не мора да ги носите тие маски. Мислам, соблечи ги.“ – вели Де Сантис во видеото.

„Искрено, тие не прават ништо“, продолжува тој покажувајќи кон студентите.

„Мора да престанеме со овој ковид театар. Значи, ако сакате да ги носите, добро, но ова е смешно.“

Потоа се свртува кон подиумот, одмавнува со главата и започнува: „Во ред, добро е да се биде на УСФ“.

ЦДЦ минатата недела објави нови упатства кои ги олеснуваат препораките за носење маски за луѓе во некои делови на Соединетите држави со ниски стапки на пренос на кoронавируcот.

Портпаролката на ДеСантис напиша на Твитер:

„Мислам, некој мораше да го каже тоа, по две години пропаганда која ги плашеше и манипулираше младите. Дишете слободно, чувствувајте се безбедно и бидете среќни.“

christina pushaw

Јавните училишта во округот Хилсбро потврдија дека учениците зад Де Сантис биле од средното училиште во округот Мидлтон.

„Како и секогаш, нашите студенти треба да се вреднуваат и слават“, рече окружниот надзорник Адисон Дејвис во изјавата. „Изборот на учениците и родителите е да го заштитат своето здравје на начин кој најмногу им одговара. Горди сме на начинот на кој нашите ученици се претставија себеси и нашата училишна област“.

Минатиот месец, ДеСантис објави нови упатства низ целата земја кои советуваат „да не се носат маски за лице во околината“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!