ross wighman

КАНАЃАНЕЦ ДОБИЛ ГИЛЕН-БАРЕ СИНДРОМ ОД BAKЦИНАТА ЗА KOBИД – ДРЖАВАТА MУ ПЛАЌА ОТШТЕТА

Рос Вајтман е еден од 10-те лица хоспитализирани со Гилен-Баре синдром во рок од 30 дена од примањето на вакцината. Година дена откако стана делумно парализиран, Рос Вајтман го задржа својот фокус на мали победи – од качување по скали без помош, до соло прошетка во близина на неговата куќа надвор од градот.

Но, најголемата победа дојде во форма на е-пошта од Канадската програма за поддршка на лицата кои имаат последици од вакцината (ВИСП) со која се потврдува нешто што тој вели дека знаел цело време: дека неговата состојба веројатно била предизвикана од вакцината Оксфорд-АстраЗенека за КОВИД-19.

„Тоа беше победа“, рече Вајтман од неговиот дом во Лејк Кантри во долината Оканаган. „Го имам во рака, на хартија, признанието дека сево ова е од вакцината.

На Вајтман му беше дијагностициран Гилен-Баре синдром (ГБС), ретка состојба која влијае на нервниот систем, само неколку дена по неговата прва и единствена доза на вакцината. Состојбата може да предизвика парализа, мускулна слабост, па дури и смрт.

„Секој ден е мачење“, рече Вајтман, кој сè уште има значително ограничена подвижност на рацете и нозете. „[Писмото] не ја менува мојата состојба или начинот на кој се чувствувам претерано – едноставно е убаво да го имам“, додаде тој.

Имаше 10 пријави за лица хоспитализирани со ГБС во рок од 30 дена од вакцината против КОВИД-19 од декември 2020 година, и сите се отпуштени, според BCCDC.

Писмото што го доби Вајтмен го прави еден од неколкуте Канаѓани на кои им е доделена оштета за повреди од вакцината за Ковид 19. Тој одлучи да не го сподели својот вкупен износ со CBC News повикувајќи се на загриженост за приватноста, но рече дека максималната исплата според програмата е околу 284.000 американски долари.

Тој рече дека има право и на приход како компензација за работа до 90.000 долари годишно.

CBC News контактираше со Health Canada за да ја разјасни структурата на исплата на програмата. Неговите последни бројки сугерираат дека помалку од пет лица се одобрени за компензација за повреди, а бројките ќе бидат ажурирани во следните неколку дена, велат операторите на програмата.

Операторите, исто така, во средата рекоа дека најновите податоци за повредите од вакцините ќе бидат објавени подоцна и покрај крајниот рок на 1 јуни.

„Не сум премногу возбуден“

Вајтман, кој работел како пилот и агент за недвижнини пред дијагнозата, минатата година ја поминал неспособен за работа. Не може сам да патува далеку. Но, најтешкиот дел е да седите настрана, неспособни за физичка активност со вашите деца, вели тој.

„Играње фудбал со децата во дворот. Мојот најстар е добар во бејзбол, а една од моите омилени работи е само играње брканица во дворот, а јас не можам да го правам тоа. Тоа е тешко“, рече тој.

И покрај неговото одобрување за исплата на вакцината за повреди, тој вели дека сè уште не мисли дека тоа се совпаѓа со физичките, емоционалните и финансиските трошоци што ги претрпел изминатата година.

„Не знам која сума можам да кажам дека е доволна, но [плаќањето] не е нешто за што сум премногу возбуден“, рече тој. „Замената на приходите нема да биде она на што сме навикнати, па јас сум малку разочаран.

Вајтман вели дека голем број од неговите симптоми, вклучително и губење на чувствителноста на нозете и оштетување на видот, не биле вклучени во неговата проценка за придобивките од повредата, па затоа планира да поднесе жалба до комисијата за медицински преглед на програмата. Тој вели дека бара и правен совет.

За тоа дали примателите ќе бидат задоволни со проценетите плаќања од програмата или не, Вилсон рече дека можат да го искористат своето право на жалба, истакнувајќи дека ВИСП е сè уште во рана фаза.

„Веројатно ќе има многу корекции врз основа на искуствата од првичните тврдења.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!