канал 5 гордана гоџо сали

КАНАЛ 5 ОДБИВА ДА ГО ОБЈАВИ ОФИЦИЈАЛНИОТ ДОКУМЕНТ НА МИНИСТЕРОТ БЕКИМ САЛИ КАДЕ ТОЈ ПОТВРДУВА ДЕКА НЕМА ДОКАЗИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА KOBИД MEPКИТЕ И ГО НАВРЕДУВА НЕГОВИОТ ИСПРАЌАЧ! (ФОТОГРАФИИ)

Откако вчера објавивме сензационална вест дека министерот за здрaвство се потпишал на документ во кој признава дека нема докази за ефикасноста на кoвид ограничувањата, па дури и постоењето на самиот вируc кoвид 19, страстите во македонскиот медиумски простор едноставно не се смируваат.

Имено, сите останати главни „мејнстрим“ медиуми НАМЕРНО ОДБИЈА ДА ЈА ПРЕНЕСАТ ОВАА ШОКАНТНА ВЕСТ!

Имаме и доказ за тоа! Доказ во вид на преписка на Гордана Гоџо, инаку претседател на здружението за заштита на човековите права „Од нас за нас“, кои се главните „виновници“ за овој срам на министерот Беким Сали, со телевизијата Канал 5.

Ви го пренесуваме нејзиниот оригинален Фејсбук статус, а во прилог ви ги доставуваме и фотографиите од нејзината преписка со Канал 5 и срамниот одговор на овој т.н. медиум кој се залага „само за вистината“…

„Иако многу пати сум праќала важни вести, соопштенија до медиумите, речиси никогаш не објавуваат, многу ретко. Обично игнорираат, не враќаат одговор. Но, денес дури добив и одговор, и тоа од Канал 5!

На првата слика е мојот мејл испратен до цела листа од медиуми од кои многу се вратија поради полно сандаче или неточна адреса.

На останатите слики ќе ја видите целата преписка.

Ако почнете од првата слика па натаму, ќе сфатите како оди истата.

Чудесии!“ – пишува Гоџо.

Инаку, во првиот мејл, испратен до повеќето поважни медиуми во државава, Гоџо во името на Здружението „Од нас за нас“ ги информира за одговорот од министерството на прашањата дали вируcот кoвид 19 е изолиран, дали ПЦP тестот е релевантен, дали мерките како носењето на маска за лице се ефикасни и дали можеби се штетни, итн., во кој се посочува дека истото „не располага со бараните информации и од тие причини не може да бидат доставени на начин и форма во Барањето“.

На ова, следи одговорот од ТВ Канал 5:

„Не знам како не ти е срам да ни пишуваш нам, на медиумите и уште “се ставаш на располагање”?

Дали имаш некаков образ воопшто?

Поздрав,

Канал 5 ТВ“

По ова следи уште една преписка помеѓу Гоџо и Канал 5, каде јасно е ставено до знаење дека документот е испратен во име на здружението, а не во име на Гоџо (со која Канал 5 очигледно има некаков проблем од лична природа), како и повторно се подвлекува дека се работи за ДОКУМЕНТ ОД САМОТО МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО, документ СО ПЕЧАТ И ПОТПИС, документ кој медиумите кај нас ОДБИЈА ДА ГО ОБЈАВАТ, а Канал 5 дури и си дозволи да се исмева и да го навредува неговиот испраќач.

СРАМ и БЕДА на т.н. македонско слободно новинарство!

Јавноста мора да дознае кој, секој ден и на каков начин и ги доставува информациите, тврдејќи дека се работи за точни информации и за слободно новинарство…

…За жал, овој приказ само покажува и докажува дека, за жал, ние сме светлосни години зад точните информации и слободата на информирањето.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!