kasida

КАШИДА ЗАГРИЖЕН ПОРАДИ ”СЕ ПОРЕАЛНАТА” РУСКА ЗАКАНА ОД УПОТРЕБА НА НУКЛЕРНО ОРУЖЈЕ

Јапонскиот премиер Фумио Кишида во саботата изјави дека можноста Русија да користи нуклеарно оружје е „сè пореална“, поздравувајќи ја посетата на американскиот амбасадор во Хирошима, првиот град кој претрпе нуклеарен напад.

Јапонија, единствената земја нападната со атомско оружје, редовно зборува против нуклеарното вооружување. Кишида, кој ја претставува Хирошима во парламентот, го посети градскиот споменик и музеј на мирот во саботата со пратеникот Рам Емануел.

„Кога можната употреба на нуклеарно оружје од страна на Русија е сè пореална, верувам дека посетата на амбасадорот Емануел во Хирошима и неговото искуство со гледање на нуклеарната реалност ќе станат силна порака до меѓународното општество“, рече Кишида за јавната телевизија NHK.

„Верувам дека нашата посета беше значајна“

Тој рече дека руската војна во Украина ги покажува тешкотиите да се создаде свет без нуклеарно оружје.

„Путин директно не се закани со нуклеарен напад. Но, тој предупреди, при започнувањето на неговата инвазија на 24 февруари, дека секој што ја попречува Русија ќе се соочи со „такви последици што никогаш не сте ги сретнале во вашата историја,“ изјава што некои лидери ја сфатија како закана за употреба на нуклеарно оружје.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во вторникот изјави дека Русија ќе користи нуклеарно оружје само за да се спротивстави на „егзистенцијалната закана за нашата земја“.

Кога Јапонец поддржува Американец околу нукеларното оружје…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!