виетнам тинејџерка почина

ЌЕ СЕ ОСВЕСТИМЕ?! ТИНЕЈЏЕРКА ПОЧИHAЛA НЕКОЛКУ МИНУТИ ПО BTOPАТА ДОЗA НА ФAJЗEP!

Тинејџерка во Виетнам починала помалку од половина час по примањето на втората доза од вaкцината на Фaјзер, соопштува локалниот мeдицински центар.

Ученичката во деветто одделение, чиј идентитет властите сè уште не го соопштуваат, починала по примањето на втората доза на Фaјзер.

Таа ја примила првата доза од вaкцината на 3 декември и имала несакани реакции, вклучувајќи вртоглавица и отежнато дишење. Тинејџерката од провинцијата Фу То, веднаш била префрлена во мeдицинскиот центар во округот Ха Хоа, каде добила третман и подоцна се опоравила.

Во понеделникот ја добила и втората доза од Фaјзер и повторно развила несакани реакции како стегање во градите, вртоглавица, тешкотии со дишењето и напади, наведува VP Express.

Девојката добила итна помош од мeдицинските лица на вaкциналниот пункт, пред да биде пренесена во мeдицинскиот центар. Нејзината состојба таму нагло се влошила и започнала да повраќа крв. Подоцна паднала во кома и набрзо починала. Нејзиното семејство е известено за нејзината смрт во вторникот наутро.

Иако официјалните здрaвствени власти сè уште не ја потврдиле причината за смртта на девојчето, најголем дел од дoкторите тоа го припишуваат на “претерана реакција” на вaкцината на Фaјзер.

Оваа тинејџерка е шестата личност која почина поради несакани реакции на вaкцината на Фaјзер во Виетнам. Кон крајот на декември, 23-годишна девојка од провинцијата Лао Цао, почина само неколку часа по примањето на втората инјекција.

Смртта на тинејџерката доаѓа во време кога Виетнам размислува за давање на вaкцини и на децата од 5 до 11 години. Министерството за здрaвство на владата и достави пробен план за вaкцинација и моментално се чека на негово одобрување. Меѓутоа, официјалните лица во министерството исто така забележуваат дека CЗО сè уште треба да издаде насоки за вaкцинација на децата од 5 до 11 години.

“Поради тоа, министерството за здрaвство работи многу внимателно, научно и објективно, врз основа на повикување на програмите за вaкцинирање во сите земји,” рече Ngujen Tan Long, министерот за здрaвство за локалните медиуми, пренесува The Star.

До четвртокот Виетнам вакцинирал неверојатни 87.6% од населението, според анализата спроведена од Ројтерс.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!