kina amerika tajvan

КИНА БАРА АМЕРИКА ДА ГИ ПРЕКИНЕ КОНТАКТИТЕ СО ТАЈВАН

Кина се противи на каков било контакт меѓу САД и Тајван, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

„Кина секогаш се противи другите земји да преговараат и потпишуваат какви било суверени и формални трговски и економски договори со Тајван. Бараме Соединетите Држави строго да се придржуваат до принципот „Една Кина“ и одредбите од трите заеднички кинеско-американски соопштенија, да ги прекинат сите форми на официјален контакт со Тајван и да се воздржат од преговарање и потпишување формални договори со Тајпеј“, рече Ванг.

Почитувањето на принципот една Кина е предуслов за учество на Тајван во надворешната економска соработка, рече тој, и САД не треба да испраќаат лажни сигнали до сепаратистичките сили во Тајван.

Народна Република Кина уште еднаш ги потсети САД на подготвеноста да преземат решителни мерки за заштита на својот суверенитет.

„Кина ќе преземе силни мерки за заштита на својот суверенитет и територијален интегритет, а ние ги советуваме САД да не носат погрешни одлуки“, додаде Ванг.

Канцеларијата на трговскиот претставник на САД соопшти дека американската и тајванската страна се согласиле да започнат преговори наесен во рамките на Трговската иницијатива на САД и Тајван 21-от век, која беше претставена на почетокот на јуни.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!