КИНА ГО ПОВИКА ЗАПАДОТ ДА СЕ „РАЗБУДИ ОД СОНОТ“ ЗАТОА ШТО ДЕНЕШНА КИНА НЕ Е СТАРАТА КИНА ПОНИЖЕНА И МАЛТРЕТИРАНА ПРЕД ПОВЕЌЕ ОД 100 ГОДИНИ

КИНА ГО ПОВИКА ЗАПАДОТ ДА СЕ „РАЗБУДИ ОД СОНОТ“ ЗАТОА ШТО ДЕНЕШНА КИНА НЕ Е СТАРАТА КИНА ПОНИЖЕНА И МАЛТРЕТИРАНА ПРЕД ПОВЕЌЕ ОД 100 ГОДИНИ

Кина ги покани светските сили да се „разбудат од сон“ затоа што Пекинг повеќе нема да дозволи да биде понижуван, како што беше пред 100 години. Ова на редовен брифинг го изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг.

CCTV (Кинеската Централна Телевизија): На 3 август, министрите за надворешни работи на Г7 и високиот претставник на ЕУ објавија изјава во која се вели дека се загрижени од „најавените заканувачки акции“ на Кина кои „ризикуваат непотребна ескалација“, тврдејќи дека „нема оправдување“ да се искористи посетата на Пелоси на Тајван како изговор за агресивна воена активност или принуда. Тие тврдеа дека е „нормално“ за законодавците да патуваат на меѓународно ниво и „Нема промена во соодветната политика на една Кина, онаму каде што е применливо, како и на основните позиции за Тајван на членките на Г7“. Дали имате некаков одговор на тоа?

Хуа Чунјинг (портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи: Читањето на оваа изјава е како да ве транспортираат назад во времето. Министрите за надворешни работи на овие земји јасно веруваат дека тие сè уште живеат во деновите на „Осумте сојузнички сили“ (Eight-Power Allied Forces) од пред повеќе од 120 години. Ние веќе не живееме во свет во кој империјалистичките сили би можеле грубо да го прегазат кинескиот народ на кинеска почва. Денешна Кина не е старата Кина понижена и малтретирана пред повеќе од 100 години. Време е овие луѓе да се разбудат од својот империјалистички сон.

Би било многу немудро Г7 да каже или направи нешто несоодветно за прашања во врска со суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина. Таквите работи лесно би можеле да го потсетат кинескиот народ на деновите пред повеќе од 100 години, во кои Кина беше нападната од Осумте сојузнички сили, болно сеќавање што го споделуваат сите Кинези.

Како што реков сега, ние повеќе не живееме во свет во кој империјалистичките сили би можеле грубо да јаваат над кинескиот народ на кинеска почва. Денешна Кина повеќе не е старата Кина која беше малтретирана и злоупотребувана пред повеќе од 100 години. Земјите кои историски ја нападнаа Кина и започнаа војни против Кина треба да развијат поголема чувствителност и свест кога станува збор за прашања во врска со суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина. Тие треба да го почитуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина и да не ги навредуваат повеќе од 1,4 милијарди Кинези по тие прашања.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!