КИНА ПРЕДУПРЕДУВА: СЛЕДИ ГЛОБАЛНА ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА

КИНА ПРЕДУПРЕДУВА: СЛЕДИ ГЛОБАЛНА ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА

Кинеските лидери го возвратија притисокот од ЕУ да заземат антируски став во конфликтот во Украина, инсистирајќи дека е потребна соработка меѓу Пекинг и Брисел за да се спречи долгорочна штета на глобалната економија.

Говорејќи преку видеоконференција во петокот на состанокот на самитот со лидерите на ЕУ, претседателот Кси Џинпинг, изјави дека може да бидат потребни години или дури децении за глобалната економија да се опорави од последиците од руско-украинската војна. Тој истакна дека украинската криза дојде во време на пандемијата „Ковид-19“ и „глобално економско закрепнување“.

„Во таква позадина, Кина и ЕУ – како две главни сили, големи пазари и големи цивилизации – треба да ја зголемат комуникацијата во нивните односи и за главните прашања во врска со глобалниот мир и развој и да играат конструктивна улога во додавањето стабилизирачки фактори на турбулентниот светот“, рече Кси во изјавата.

Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ги притиснаа Кси и кинескиот премиер Ли Кечијанг за уверување дека Пекинг ќе заземе построг став против Москва. Фон дер Лајен побара од Кина, во најмала рака, „да направи се за да не се меша“ во санкциите на Западот против Русија. Таа предупреди дека Кина ќе претрпи „голема штета на угледот“ доколку ѝ помогне на Русија да ги избегне санкциите или на друг начин ѝ овозможи на Москва да води војна.

„Бизнис секторот многу внимателно ги следи настаните и оценува како земјите се позиционираат“, рече фон дер Лајен. „Ова е прашање на доверба, на доверливост и, се разбира, на одлуки за долгорочни инвестиции. Официјални претставници на ЕУ забележаа дека трговијата на Кина со Русија е намалена поради нејзината трговија со земјите-членки на ЕУ и со САД.

Ли инсистираше на тоа дека Кина ќе помогне да дојде до крај на украинската криза „на свој начин“. Тој додаде дека Пекинг има независна надворешна политика која вклучува промовирање мир, почитување на територијалниот интегритет на сите нации и решавање на конфликтот преку дијалог и преговори.

Кси тврди дека тензиите во Украина се резултат на период од неколку децении, а за решавање на конфликтот ќе биде потребно да се решат безбедносните грижи на сите вклучени страни. Кинеските власти се изјаснија против антируските санкции и ги обвинија САД и нивните сојузници во НАТО за поттикнување на конфликтот со проширување на исток. Во петокот, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан им рече на новинарите дека НАТО требало да биде распуштен по распадот на Советскиот Сојуз пред три децении.

Кси ја повика ЕУ да формира сопствена перцепција за Кина и да усвои независна политика кон Пекинг. Жао рече дека Вашингтон е „водечкиот поттикнувач“ на кризата во Украина, кој го водеше НАТО во пет рунди на проширување кон Исток од 1999 година.
„Присилувањето на другите да заземат страна е непромислено“, додаде тој. „Усвојувањето на црно-бел пристап за да се подели другите на пријатели или непријатели е немудро“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!