КИНА СЕ ОБРАТИ НА Г7: ПРЕСТАНЕТЕ ДА СЕ МЕШАТЕ ВО РАБОТИТЕ НА ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ И ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПОВТОРУВАТЕ ЛАГИ!

КИНА СЕ ОБРАТИ НА Г7: ПРЕСТАНЕТЕ ДА СЕ МЕШАТЕ ВО РАБОТИТЕ НА ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ И ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПОВТОРУВАТЕ ЛАГИ!

Кина ги повикува земјите од Г7 да престанат да се мешаат во работите на други земји и да предизвикуваат конфликти и конфронтации, изјави на брифингот портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан.

Vesnik broj 3-naslovna - Copy3

– Ставот на Пекинг за прашањата што се однесуваат на Хонг Конг, Ксинџијанг и Тајван е конзистентен и јасен. Таканаречената заедничка изјава на дипломатите на Г7 ја игнорира позицијата и објективните факти на Кина, грубо мешајќи се во нејзините внатрешни работи, а исто така злонамерно ја клевети и оцрнува Кина. Пекинг изразува силно незадоволство и силно се спротивставува – рече дипломатот.

Тој исто така посочи дека кинеските власти ја повикуваат Г7 да престане да се придржува до менталитетот на Студената војна и идеолошките предрасуди, како и да престане да се меша во внатрешните работи на другите земји, да престане да повторува лаги, но и да не предизвикува регионални конфликти и создава блоковска конфронтација.

Тој ги повика и земјите од Г7 да создадат поволни услови за развој на глобалната соработка.

Покрај тоа, портпаролот рече дека Кина ја повикува Велика Британија да го почитува принципот на „една Кина“, да ги прекине сите форми на официјална комуникација со Тајван и да престане да испраќа лажни сигнали до сепаратистичките сили кои се залагаат за независност на островот.

Претходно, земјите од Г7 својата цел ја нарекоа „конструктивна соработка“ со Кина онаму каде што е можно и одговара на нивните интереси, а ја истакнаа и важноста на мирот и стабилноста во областа на Тајван и повикаа на мирно решавање на проблемите околу тајванскиот теснец.

Ситуацијата околу Тајван ескалира во август, по посетата на Тајпеј на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси. Пекинг ја осуди посетата, гледајќи во овој потег поддршка на САД за тајванскиот сепаратизам и започна големи воени вежби, воведе санкции за две тајвански фондации, Ненси Пелоси и нејзините роднини.

Кина го смета Тајван за своја провинција и категорично се спротивставува на неговите контакти со официјални лица и војски од други земји.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!