КИНА СООПШТИ ДЕКА ЈА ПРЕКИНУВА СОРАБОТКАТА СО САД ЗА ПОВЕЌЕ ПРАШАЊА

КИНА СООПШТИ ДЕКА ЈА ПРЕКИНУВА СОРАБОТКАТА СО САД ЗА ПОВЕЌЕ ПРАШАЊА

Кина овој петок соопшти дека откажува неколку состаноци околу одбраната и ги прекинува клучните разговори за климата со Соединетите држави по посетата на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на Тајван оваа недела.

Пекинг „ќе ги прекине разговорите меѓу Кина и САД за климатските промени“ и нема планови за повик меѓу воените лидери, како и два безбедносни состаноци,“ соопшти Министерството за надворешни работи, наведувајќи го „непочитувањето на силното противење на Кина и строгите претстави“ на Пелоси при посетата на Тајван.

Кина и Соединетите Држави – двата најголеми емитери на јаглерод во светот – открија изненадувачки климатски договор на самитот COP26 во Глазгов минатата година.

Тие ветија дека ќе работат заедно за да ја забрзаат климатската акција оваа деценија и ветија дека ќе се состануваат редовно за „да се справат со климатската криза“.

Кина го смета Тајван како дел од нејзината територија и вети дека еден ден ќе го преземе под своја целосна контрола, ако е потребно и со сила.

Пекинг реагираше со воени вежби пред и после посетата на Пелоси, што ја гледа како неприфатлива ескалација на врските меѓу Вашингтон и сегашните лидери кои се залагаат за независност на Тајван.

Министерството за надворешни работи во петокот соопшти дека ја прекинува соработката со Вашингтон за репатријација на илегални мигранти, судската помош и транснационалниот криминал, како и акциите за борба против дрогата.

Претходно соопшти дека ќе воведе неодредени санкции за Пелоси и нејзиното семејство, известува China Daily.

Исто така, портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи ги покани светските сили да се „разбудат од сон“ затоа што Пекинг повеќе нема да дозволи да биде понижуван, како што беше пред 100 години.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!