kineski mediumi za nato i rusija

КИНЕСКИ МЕДИУМИ: КРИЗАТА ВО УКРАИНА ЈА ПРЕДИЗВИКА ВАШИНГТОН И ОПСЕДНАТОСТА ЗА ПРОШИРУВАЊЕ НА НАТО

Одлуката на САД да го прошират НАТО на исток предизвика криза во Украина, пишува Глобал тајмс.

Според кинеските медиуми, токму американските власти ја направија кризата неизбежна, бидејќи да не беше Вашингтон, кризата во Украина можеше да се спречи.

Властите и медиумите на западните земји продолжуваат да ја залажуваат јавноста за причините на руските операции во Украина. Опседнатоста со проширувањето на НАТО е чисто идеолошка мерка, неизбежна кога се обидуваме да предизвикаме конфликти – велат аналитичарите во написот.

Авторите на написот забележаа дека Западот сака да обезбеди глобално влијание со сите сили, што започна во 1991 година по распадот на СССР. Како резултат на тоа, САД и нивните сојузници не прават компромиси, што ја влошува ситуацијата, заклучува Глобал тајмс.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!