КИНЕЗИТЕ ЌЕ КУПУВААТ ОСТРОВИ ДО БРЕГОТ НА АВСТРАЛИЈА

КИНЕЗИТЕ ЌЕ КУПУВААТ ОСТРОВИ ДО БРЕГОТ НА АВСТРАЛИЈА

Австралија прави многу за да ја предизвика Кина без да ги купи Конфликтните острови, изјави премиерот Ентони Албанезе за локалните медиуми.

Островите, кои сегашниот сопственик се закани дека ќе му ги продаде на Пекинг, опфаќаат 21 корален атол лоциран во близина на источниот брег на Австралија помеѓу Папуа Нова Гвинеја и Соломонските Острови.

Истакнувајќи дека конфликтите се за само неколку од повеќе од 500 острови во таа област, Албанезе тврдеше дека австралиските даночни обврзници не биле во позиција да ги купат сите само за Кина да не добие ниту еден од нив.

Плус, тоа би поставило ужасен преседан. „Ако продавачите дојдоа преку медиумите да кажат: „Сакам Австралија да го купи ова или ако има импликации, ќе го продадеме на Кина“, размислете каде завршува тоа, во однос на даночните обврзници“, рече тој.

Сегашниот сопственик на островите, пензионираниот претприемач Иан Говри-Смит, испрати е-пошта на министерката за надворешни работи на Австралија Пени Вонг во јуни со понуда да ги продаде островите за 36 милиони АСД (25 милиони долари). Сместени стратешки во близина на една од главните австралиски бродски ленти и трите масивни податочни кабли кои носат австралиски податоци долж океанското дно, тие претставуваат дополнителен национален безбедносен интерес со оглед на неодамнешното потпишување на безбедносен пакт со Кина од страна на Соломоновите Острови, посочи тој, предупредувајќи дека доколку не добие одговор, ќе ги продаде на Пекинг.

Без одговор, Говри-Смит ги обиколи медиумите, изјавувајќи дека е „збунет“ од незаинтересираноста со оглед на тоа што барем на еден од атолите може да се смести воена писта и тврдејќи дека неговиот „агент“ веќе разговарал со кинеските купувачи. „Не знам дали [предложените договори] се од стратешка природа, но факт е дека тие имаат пари“, рече тој.

Албанезе инсистираше на тоа дека неговата влада е супериорна во однос на неговиот претходник во проектирањето на регионалната моќ против Кина, наведувајќи ги посетите на повеќе нации на Пацификот откако ја презеде власта во мај. „Ќе ја разгледаме оваа конкретна трансакција“, рече тој пред да објасни дека тоа е навистина проблем за Папуа Нова Гвинеја, на чија суверена територија се наоѓаат островите.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!