КИСИНЏЕР ПРЕДЛАГА УКРАИНА ДА И ОТСТАПИ СВОЈА ТЕРИТОРИЈА НА РУСИЈА

КИСИНЏЕР ПРЕДЛАГА УКРАИНА ДА И ОТСТАПИ СВОЈА ТЕРИТОРИЈА НА РУСИЈА

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер изјави дека Украина треба да и отстапи територии на Русија за да се стави крај на конфликтот.

На Светскиот економски форум во Давос во понеделникот, Кисинџер ги повика САД и Западот да не посакуваат срамен пораз на Русија во Украина, предупредувајќи дека тоа може да ја дестабилизира Европа на долг рок, пишува „Вашингтон пост“.

Истакнувајќи дека западните земји треба да ја имаат на ум важноста на Русија за Европа и советувајќи ги „да не се занесуваат од моменталниот момент на расположение“, Кисинџер рече дека Западот треба да ја натера Украина да се согласи на преговори што ќе ги вратат работите во претконфликтната ситуација.

„Преговорите мора да започнат во следните два месеци, пред да се создадат тензии кои тешко би се надминале. „Идеално, линијата на поделба треба да биде враќање на претходната состојба на работите“, рече Кисинџер.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!