КЛАУС ШВАБ: „ИМАМЕ СРЕДСТВА ДА НАМЕТНЕМЕ ЕДНА СВЕТСКА ВЛАДА“

КЛАУС ШВАБ: „ИМАМЕ СРЕДСТВА ДА НАМЕТНЕМЕ ЕДНА СВЕТСКА ВЛАДА“

Светски економски форум (СЕФ), Давос, 24 мај 2022 година: Клаус Шваб кажува во просторијата полна со политички и корпоративни раководители и научници на СЕФ:

„Да ни биде јасно дека иднината не се случува сама по себе, иднината ја градиме ние, моќната заедница овде во оваа просторија. Имаме средства да наметнеме светска влада“.

Оваа изјава беше јасно насочена кон верните глобалисти, додека испрати јасно предупредување до антиглобалистите, без оглед на нивните минати глобалистички приврзаности.

Некои можеби „попуштија“ со тоа што на крајот се идентификуваа со нивниот национален суверенитет наместо со глобална диктатура. Неодамнешното убиство на Шинзо Абе можеби беше пример. – И предупредување за другите?

Дали бразилскиот претседател Заир Болсонаро е на нишанот на глобалистите?

Соопштението на СЕФ „Имаме средства да наметнеме светска влада“ беше објавено на една од „затворените“ седници, кои овој пат ги немаше многу. Од големите лидери, оние кои треба да ја бранат глобалистичката агенда, многумина беа отсутни. Претседателот Путин, во суштина „без покана“, претседателот Кси Џинпинг, поради изолацијата на Кина поради Ковид и Џо Бајден, добро, кој знае? Можеби затоа што беше премногу зафатен со грижа за Тајван.

Оваа конференција на СЕФ во мај 2022 година, беше јасно од самиот почеток, не беше вообичаениот глобалистички СЕФ, каде што глобалистите во полутајна дискусија дискутираат за нивните следни чекори да го доведат светот под еден покрив, НИВНИОТ покрив, покривот на глобализмот.

Токму Хенри Кисинџер беше таму и му предложи на Украинецот Владимир Зеленски да направи отстапки за да се постигне мир. Слична препорака даде и Јенс Столтенберг од НАТО.

Други постепено се дистанцираат од унилатералната и несомнена поддршка за Украина, испораката на софистицирано оружје во земја која нема воен персонал обучен да го користи и каде што стана јасно дека голем дел од оружјето што го снабдува Западот завршува на црниот пазар.

Во изминатите две години, противењето на глобализацијата се зголеми во земјите и владите кои некогаш беа дел од глобалистичката агенда. Веројатно благодарение на Кoвид. Кoвид Локстеп, кој ги стави сите 193 земји-членки на ОН (194 членки на СЗО) на истиот тирански, деструктивен воз, можеби им помогна на владите кои сè уште се грижат за својот народ, особено за оние на глобалниот југ, да се разбудат.

Тие гледаат на зголемена сиромаштија како резултат на различни нарачки за време на Ковид низ светот и предвидуваат претстојно ропство на долгот од страна на ММФ и Светската банка за да го нахранат својот народ и да ја одржат нивната економија во живот. Дури и со заеми од институциите во Бретон Вудс, закрепнувањето од економскиот колапс поради Кoвид е предизвик за поголемиот дел од глобалниот југ.

Оттука и нивното растечко отфрлање на глобалистичката агенда; оттука и сè пострашната акција на СЕФ за неусогласените. Неколку африкански лидери, кои одбија да ги почитуваат наредбите поради Кoвид, починаа под сомнителни околности. Исто така, претседателот на Хаити, Јовенел Мојс, беше убиен во јули 2021 година. Тој ја одби наредбата за вaкцинација во неговата земја.

Во исто време, со угнетувачки мерки за оние кои не ги исполнуваат условите, американскиот претседател Бајден во декември 2021 година иницираше најеклатантни чекори кон укинување на демократијата и суверенитетот на народите. Тој ја овласти СЗО да донесе таканаречен „Договор за пaндемијата“ што ќе и даде на СЗО универзална моќ за донесување одлуки во однос на здравјето, надминувајќи ги здравствените регулативи на одделни земји и здравствениот суверенитет. Околу средината на мај 2022 година, првото гласање на Светското здравствено собрание го отфрли тиранскиот договор. Оттогаш, разговорите и принудувањето на земјите-членки да го одобрат „Договорот за пандемијата“ се во тек.

Претседателот Болсонаро бавно ја усвои агендата за вaкцини за 2021 година. Како резултат на тоа, Бразил очигледно претрпе ненадеен скок на смртни случаи од Ковид многу повисок од која било друга латиноамериканска земја. Барем така го прикажаа тоа медиумите, за сите да сфатат дека непослушноста може да има висока цена.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!