КОЈ Е АЛЕКСАНДАР ДУГИН, ЧОВЕКОТ ЧИЈА ЌЕРКА БЕШЕ МОНСТРУОЗНО УБИЕНА ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА АВТОМОБИЛ ОД СТРАНА НА УКРАИНЦИТЕ?!

КОЈ Е АЛЕКСАНДАР ДУГИН, ЧОВЕКОТ ЧИЈА ЌЕРКА БЕШЕ МОНСТРУОЗНО УБИЕНА ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА АВТОМОБИЛ ОД СТРАНА НА УКРАИНЦИТЕ?!

Конзервативниот мислител го предвиде крвопролевањето во Украина и бизарно беше наречен „мозокот на Путин“.

Александар Дугин е во интересна позиција да биде попознат во странство отколку во Русија. Но, тоа не е случај „пророкот“ да не биде препознаен во неговата земја, туку резултат на западните медиуми кои го користат за сопствена пропаганда и наративно управување.

Дугин е наречен „Мозокот на Путин“ и „Распутин на Путин“ од англофонскиот печат поради неговото наводно влијание врз светогледот на претседателот Владимир Путин и владејачката елита во земјата. Магазинот „Форин полиси“ го вклучи во својата листа „Глобални мислители“ во 2014 година „за главен организатор на експанзионистичката идеологија на Русија“.

Сепак, реалноста е дека тој не е влијателен во Кремљ. Тој не е ниту мејнстрим фигура во Москва. Наместо тоа, тој стана тотем за ултранационалистичките активисти, од кои повеќето веруваат дека претседателот Владимир Путин е премногу умерен во својата надворешна политика.

Така, Дугин стана интересна аномалија: познат на Запад, но маргинална фигура дома. По убиството на неговата ќерка Дарја Дугина, некои шпекулираат дека самата слава можеби била причина украинските оперативци да го направат мета.

Антизападниот писател, наводно, бил примена во болница откако го посетил местото на бомбашкиот напад со автомобил кој и го одзеде животот на неговата ќерка, во саботата вечерта.

Ова на социјалните мрежи го објави колегата Сергеј Марков.

Дугина, 29-годишна новинарка и сама по себе коментатор, беше убиена додека се враќала од конзервативен семеен фестивал надвор од Москва, на кој присуствувала со нејзиниот татко.

Андреј Краснов, изјави за ТАСС дека теренецот што го возела му припаѓал на нејзиниот татко.

Според непотврдени извештаи, Дугин планирал да го напушти настанот во истиот автомобил со неговата ќерка, но во последен момент одлучил да земе посебен автомобил.

Од жесток конзервативец до „мозокот на Путин“

Тој се здоби со популарност како плоден конзервативен писател во 1990-тите кога Русија минуваше низ осакатувачка економска криза и идеолошка празнина оставена по распадот на Советскиот Сојуз.

Познат по својата огнена реторика и јастребскиот антизападен став, Дугин ја замисли Русија како моќна континентална империја која постојано се шири, чија мисија е да служи „како сериозен бедем против сеприсутното ширење на западниот либерален модел на планетата“.

Московски поддржувач на војната во Украина

Во своето главно дело „Фондацијата на геополитиката: геополитичката иднина на Русија“, објавено во 1997 година, Дугин го предвиде крвопролевањето во Украина.

„Суверенитетот на Украина е толку негативен фактор за руската геополитика што, во принцип, лесно може да предизвика вооружен конфликт“, напиша тој. Дугин тврдеше дека, додека задржува одреден степен на автономија, Украина треба да биде интегрирана во руската држава, како што беше во царско и советско време.

Авторот страсно ја поддржа одлуката на Москва за реапсорбирање на Крим, откако полуостровот гласаше на референдум за напуштање на Украина по државниот удар во Киев во 2014 година. Тој потоа беше ставен на црната листа на САД и Канада. Во 2014 година, тој го напушти Московскиот државен универзитет, каде пет години го водеше одделот за социологија на меѓународни односи.

Борец против Западот

Дугин на сличен начин ја поддржа воената операција што Москва ја започна против соседната држава кон крајот на февруари оваа година. Тој тврди дека, од независноста на Украина во 1991 година, Западот предводен од САД го поттикнува конфликтот поддржувајќи ги националистите и другите антируски сили во Киев и продолжува да го прави тоа со испраќање оружје во Украина.

Од самиот почеток, проектот за независна Украина беше насочен против Русија и надгледуван од англосаксонците.

Битката за Украина и против Русија е историската константа на геополитичката стратегија на Западот“, напиша Дугин во авторски текст за конзервативната медиумска групација Царград ТВ во март. Тој исто така тврдеше дека сегашните граници на Украина биле вештачки исцртани кога Украина била дел од Советскиот Сојуз.

Украина нема никаква историја на државност, додека нејзините сегашни територии се историски случајни и се резултат на административниот дизајн на Болшевиците. Кога Путин, како што ја оправдуваше воената операција во Украина, рече дека „Украина е создадена од Ленин“, тој беше апсолутно во право.

„Руската армија во моментов се бори против суверените држави кои наметнуваат униполарен свет. Не можеме да ја изгубиме оваа војна. Во спротивно, целиот свет ќе биде во пламен“, изјави Дугин за турскиот весник „Туркије Газетеси“ во април.

Следејќи ги стапките на нејзиниот татко

Како и нејзиниот татко, Дугина ја поддржа руската воена кампања во Украина, земја која ја опиша како „пропадната држава“.

Појавувајќи се на подкастот „Соловјов ВО ЖИВО“ само неколку часа пред нејзината смрт, таа го обвини Западот дека се обидува да ја наметне својата волја на другите. „Специјалната воена операција [во Украина] е последниот клинец во ковчегот на светскиот хегемон [Западот]“, рече таа.

Британија овој месец ја стави Дугина на црната листа како „чест и висок придонесувач на дезинформации во врска со Украина“.

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подолијак негираше вмешаност на Киев во бомбашкиот напад. „Сакам да истакнам дека Украина, очигледно, нема никаква врска со тоа“, изјави тој за украинските медиуми во неделата.

Погледнете го и овој текст на Александар Дугин, објавен ексклузивно на Коловрт пред само 3 дена:

„Нашите срца копнеат по повеќе од само одмазда или одмазда. Тоа е премногу ситно, не е руски. Ни треба само нашата Победа. Ќерка ми го положи моминскиот живот на олтарот. Затоа победете, ве молам!
Сакавме да ја воспитаме да биде паметна и херој.
Нека ги инспирира синовите на нашата татковина на подвизи дури и во овој момент,“
напиша, меѓу другото, денеска Александар Дугин.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!