chile cetvrta doza

КОЈ НЕМА ДА ПРИМИ ЧЕТВРТА ДОЗА НЕМА ДА МОЖЕ СЛОБОДНО ДА СЕ ДВИЖИ! – ЧИЛЕ, КАДЕ 99% ОД НАСЕЛЕНИЕТО Е BAKЦИНИРАНО СО ТРИ ДОЗИ

Чилеанското Министерство за јавно здравје објави дека од среда (1-ви јуни) Mobility Pass (Дозволата за движење) ќе биде блокирана за лицата постари од 18 години кои не ја примиле четвртата доза од вaкцината за KOBИД 19, доколку поминат шест месеци од нивната трета доза.

„Ги повикуваме луѓето да го надополнат заостатокот (…) што сакаме да го искористиме месец мај за да ја подобриме вaкцинацијата за да имаме најдобро можно ниво на заштита за зимата“, рече Кристобал Куадрадо, заменик министер за здравство.

Досега има околу 2,8 милиони луѓе на кои Mobility Pass може да им биде блокирана. Иако кoвид пасошот не е задолжителени, речиси сите простори и услуги, како: кина, ресторани, спортски сали, концертни сали итн., бараат таков документ од корисникот.

Треба да се напомене дека луѓето кои немаат Mobility Pass може да дадат негативен PCR или антигенски тест за SARS-CoV-2 земен во последните 24 часа, од лабораторија сертифицирана од Институтот за јавно здравје (ISP), за да го користат како замена за пропусница во активности кои тоа го бараат.

Единствениот начин да се избегне блокадата на Mobility Pass е да се земе следна доза, што предизвика голем прилив на луѓе во местата за вaкцинација во последните денови, па многу од овие локации брзо останаа без дневни достапни дози.

Во Чиле, дури 99% од возрасната популација е вакцинирана со три дози.

Фашизмот понекогаш доаѓа од местата од каде што навистина не го очекуваме…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!